Afgan gizli servisi az daha havaya uçuyordu!

Afgan gizli servisi az daha havaya uçuyordu!
Afgan gizli servisi az daha havaya uçuyordu!
Afganistan'ın başkenti Kabil'de, Afgan Gizli Servisi (NDS) binasını hedef almak isteyen intihar saldırganı, etkisiz hale getirildi.

KABİL - Emniyet yetkilileri, eylem hazırlığında olan ve üzerinde canlı bomba yeleği bulunan bir kişinin erken saatlerde NDS binasını kana bulama girişimini önceden farkeden şahsın etkisiz hale getirdiğini bildirdi.

Yetkililer, askeri kıyafet giyen eylemcinin, istihbarat binasına girmeye çalıştığı sırada vurularak öldürüldüğünü söyledi. Afganistan İstihbarat Teşkilatından (NDS) yapılan açıklamada "Asker kıyafetinin içine giydiği tesir gücü yüksek intihar yeleği bulunan kişi, Kabil'in Çarra-i Sedaret bölgesinde bulunan istihbarat binasına girmeye çalıştığı sırada güvenlik güçlerince etkisiz hale getirilmiştir. Olayda intihar saldırganı, eylemini gerçekleştiremeden hayatını kaybetti. Böylece Kabil'i kana bulaması muhtemel bir terör saldırısı girişimi daha bertaraf edilmiştir" ifadelerine yer verildi.

İntihar saldırısının gerçekleştirilmek istendiği yer, Kabil'in en çok korunan bölgelerinden. Avrupa Birliği 'nin Afganistan Misyon binasına da çok yakın mesafedeki NDS, aynı zamanda İçişleri Bakanlığına da yakın bir noktada bulunuyor.

Afgan güvenlik güçlerinin ülke genelinde güvenliğin sağlanmasındaki tüm sorumluluğu devralmasının ardından Taliban ve diğer hükümet karşıtı silahlı gruplar, aralarında cumhurbaşkanlığı binasının da bulunduğu stratejik noktaları
hedef almaya başladı. Bu arada ülkenin kuzeyinde bulunan Pervan vilayetinde de bir saldırı gerçekleştirildi. Valilik binasını hedef alan saldırıda can kaybı yaşanmazken maddi hasar meydana geldi.

Perven Valiliği sözcüsü Roşna Halid yaptığı açıklamada, valilik binasının bulunduğu alandaki yakıt tankerine yapıştırılan bir mıknatıs bombasının infilak ettirilmesi sonucu çevrede maddi hasar oluştuğunu ancak ölü ve yaralı konusunda henüz konuşmak için erken olduğunu ifade etti. Öte yandan emniyet güçlerini hedef alan bir diğer saldırı da Bağlan'da meydana geldi. İçişleri Bakanlığı, Bağlan vilayetinde devriye gezen bir polis aracının daha önceden yol kenarına yerleştirilen patlayıcıya çarpması sonucu, aralarında Nehrin Eminiyet Müdürü'nün de bulunduğu 4 polis hayatını kaybettiğini açıkladı. (aa)