Afgan toprağında 12 Mehmet şehit düştü

Afgan toprağında 12 Mehmet şehit düştü
Afgan toprağında 12 Mehmet şehit düştü

Fotoğraf: REUTERS

Afganistan'da acil iniş yapmaya çalışan Skorsky helikopterinin düşmesiyle 12 Türk askeri şehit oldu. Kazada 2 ya da 4 Afgan sivil öldü.

KABİL / AA-AP-REUTERS-RADİKAL
Türk ordusu Kore Savaşı’ndan bu yana tarihindeki en büyük kaybını dün Afganistan’da yaşadı. NATO’ya bağlı Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) çerçevesinde görev yapan Türk askerlerini taşıyan helikopterin düşmesi sonucu 12 asker şehit oldu. Afganistan İçişleri Bakanlığı, helikopterin düştüğü yerdeki iki genç kızın hayatını kaybettiğini, bir kadınla bir çocuğun da yaralandığını kaydeti. Reuters ise kazada ölen Afgan sivil sayısını 4 olarak verdi. Kazada şehit olan askerler arasında 2 binbaşı ve 1 üsteğmen de bulunuyor. Helikopterin acil iniş yaparken yerleşim alanına düşmemek için manevra yaptığı ama 2 katlı bir eve çarptığı belirtildi. Türk Silahlı Kuvvetleri olayı şöyle duyurdu: “ISAF çerçevesinde Türkiye ’nin komuta ettiği Kâbil Bölge Komutanlığı emrinde görev yapan Sikorsky tipi bir helikopterimiz 16 Mart 2012 günü yerel saat ile 10.25’te kaza kırım geçirmiştir. Helikopterde bulunan 12 askeri personelimiz şehit olmuştur. Olayın meydana geliş nedeni kaza kırım heyeti incelemesi sonucunda açıklığa kavuşacaktır.” 

Askeri aktivite yoktu
Afgan yetkililer helikopterin teknik bir nedenden dolayı başkent Kâbil’in Bagrami bölgesinde bir evin üzerine düştüğünü kaydetti. Düşen helikopter, 2009’da Afganistan’a gönderilen 3 Sikorsky’den biriydi. Helikopterin saldırıya uğrayıp uğramadığı sorusu gündeme gelirken ISAF sözcüsü “Kazanın nedenini araştırıyoruz ancak bölgede isyancı bir eylem rapor edilmedi” açıklamasını yaptı. Kâbil Büyükelçisi Basat Öztürk ise “İlk bulgular helikopterin acil iniş yapmaya çalıştığını gösteriyor” derken Türk helikopterlerinin eğitim amaçlı uçtuğunu, muharip bir görevi olmadığını hatırlattı. 

İki helikopter kalktı
Başbakan Tayyip Erdoğan ise “İki helikopterimiz kalkıyor. Bunlardan biri bilinmeyen bir nedenle düşüyor. Subay, astsubay, uzman er ve er olmak üzere 12 kardeşimiz şehit oluyor. Tüm milletimize ve ailelerine başsağlığı diliyorum. Çarpan evde de 5-6 sivilin öldüğü belirtiliyor” dedi.
Dün ölen 12 asker ile birlikte bu ülkede şehit düşen Türk askerinin sayısı 15’e yükseldi. 16 Temmuz 2009’da seçimlerde Türk birliğini denetlemek için Mezar-ı Şerif’e giderken geçirdikleri trafik kazasında Kurmay Albay Faruk Sungur ile Uzman Çavuş Mevlüt Baydur, kaza mahallinde şehit olmuştu. Aybay Murat Kaymakçılar ile Uzman Çavuş Fehmi Berkyürek, kazada yaralanmıştı. 23 Mart 2010’da ise, Kâbil’in güneybatısında bir helikopter dağa çarpmıştı. Dağa çarpan helikopterin içindeki bir Türk askeri hayatını kaybetmiş, üçü ise yaralanmıştı.

‘Helikopter acil iniş yapıyordu’
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Kâbil’de 12 askerin şehit olmasına yol açan helikopterin pilotunun yerleşim alanına düşmemek için çaba sarf ettiğini söyledi. Davutoğlu “Vahim bir kaza, acımız büyük. İlk intiba helikopterin acil iniş yaparken düştüğü yönünde” dedi. Davutoğlu saldırı ihtimaline dair “Teknik arazi gibi gözüküyor. Olayın oluş seyri, acil iniş için o aşamada olan bir olay. Ama tabii nihai değerlendirme yapılacak. İlk intiba o şekilde. Düştüğü mahal itibariyle bir evin üzerine düştü, onu da kurtarmak için muhtemelen çok ciddi çaba sarf etti helikopter pilotumuz. Olayın oluş seyri ve düştüğü mahal böyle bir intiba veriyor. Kâbil’in bütün güvenlik komutası Türk Silahlı Kuvvetleri’nde idi, bizim yetkimizdeydi. Onların nihai değerlendirmesini, raporunu alacağız” diye konuştu.

‘Kefen ve Türk bayrağı bulun arkadaşlar’
Türkiye’nin Kâbil Bölge Komutanı ile Kâbil Büyükelçi Basat Öztürk 12 Türk askerinin şehit düştüğü kaza ile ilgili yerinde incelemelerde bulunurken ateş ’de yaşayan Türklerin de kalbini yaktı. Kazayı duyar duymaz olay yenine giden Türklerden elektrik mühendisi İbrahim Aysan, Radikal’e o anki gelişmeleri “Kazada 12 şehidimiz var. Askerlerimizin cesetleri teker teker ambülanslara alınıyor. Türkiye’den gelecek ambülans uçakla memlekete gönderilecek. Cenaze naklinin cumartesi olması bekleniyor. Bizden kefen ve Türk bayrağı bulmamız istendi, şimdi onun için uğraşıyoruz” diye aktardı. Bir başka Türk ise şehit düşen komutanlardan birini çok yakından tanıdığını belirterek “Üzüntümüz çok büyük, yıkıldık. Şu anda askerlerimizle birlikteyiz” derken konuşmasını fazla sürdüremedi.

Amaçları eğitim ve imar
Türkiye Uluslararası Güvenlik ve Düstek Gücü’ne (ISAF) başından beri destek oluyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 1 Kasım 2009’den beri üstlenmiş olduğu Kâbil Bölge Komutanlığı liderliği görevinde yaklaşık olarak bin 650 personeli bulunuyor. Türkiye, ISAF harekâtının 6 bölge komutanlığından biri olan Kâbil Bölge Komutanlığı liderliğini 1 Kasım 2009’da devraldı. Bu görev birer yıllık sürelerle uzatılıyor. 1 Kasım 2012’ye kadar Kâbil Bölge Komutanlığı görevi Türkiye tarafından yerine getirilecek. Türkiye’nin Afganistan’da, Vardak ilinde 2006’da kurulan bir adet ve kuzeyde Cevizcan ili Şibirgan ilçesinde 21 Temmuz 2010’da kurulan bir adet olmak üzere toplam iki adet Bölgesel İmar Ekibi (BİE) faaliyet gösteriyor. TSK’nın üstlendiği birçok görevden birisi de Afgan Ulusal Güvenlik Güçleri’nin güvenliği tek başına sağlayabilecek yeterliliğe ulaştırılması. Kâbil’de açılan Gazi Askeri Eğitim Merkezi’nde Afganlı astsubayların temel eğitimleri Türk askeri tarafından veriliyor.
Afganistan Askeri Lisesi’nin sponsorluğunu da Türkiye sürdürüyor. Ayrıca, TSK’nın eğitici, danışman ve öğretmenleri, Kara Harp Okulu, Komuta Kurmay Koleji’nde ve çeşitli askeri eğitim merkezlerinde görev yapıyor. Eğitim desteği kapsamında Afganistan’da ve Türkiye’de 235 personelimiz bulunuyor. ISAF çerçevesinde bugüne kadar 12 binden fazla Afgan personele Afganistan’da görev yapan Türk personel tarafından yerinde eğitim verildi. 

419 milyon yatırım
Afganistan’a TİKA projeleriyle 307 milyon dolar, Vardak Bölgesel İmar Ekibi’nin (BİE) projeleriyle 37 milyon dolar ve TSK tarafından 75 milyon dolar yardım yapıldı. Toplam yardım miktarı 419 milyon doları buluyor. Cevizcan BİE tarafından 24,8 dolar değerinde 54 faaliyet ve proje planlanmış, bunun 21 tamamlandı.