Afganistan depreminde kurtarma çalışmaları sürüyor

Afganistan depreminde kurtarma çalışmaları sürüyor
Afganistan depreminde kurtarma çalışmaları sürüyor
Afganistan'da dün meydana gelen 7.5 büyüklüğündeki deprem sonrası can kaybı artarken kurtarma çalışmaları da sürüyor.

RADİKAL - Afganistan'ın Hindukuş bölgesinde meydana gelen 7.5 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı artıyor. Komşu ülke Afganistan'ı daha fazla etkileyen faciada ölenlerin sayısı 343'e yükseldi. En az 2 bin kişinin yaralandığı deprem felaketinde arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor. Associated Press'in haberine göre, şimdiye kadar belirlenen ölülerin büyük kısmı komşu Pakistan'ın kuzeyinden. 

Bölge sakinlerinin artçı deprem korkusuyla geceyi sokaklarda geçirdikleri bildiriliyor.

Afganistan'da 7.5 büyüklüğünde deprem

Afganistan Başbakanı Abdullah Abdullah, yaşanan felaketin son yıllarda ülkede hissedilen en şiddetli deprem olduğunu söyleyerek, hükümetin depremden zarar görenlere yardım sağlamak için çalıştığını ifade etti.

Afganistan'da yaşanan deprem sırasında bir okulda izdiham yaşanmış, 12 kız öğrenci hayatını kaybetmişti. Associated Pressin servis ettiği fotoğrafta, izdihamda hayatını kaybeden ve yaralanan öğrencilerin ayakkabıları görülüyor.

Afganistan'ın başkenti Kabil'e yaklaşık 250 kilometre uzaklıkta yer alan Carm kasabası yakınlarındaki dağlık bölgede meydana gelen deprem, yerin 213 kilometre altında gerçekleşti.

Afganistan'da ölen 74 kişi arasında, Talukan kentindeki bir okulda deprem sırasında çıkan izdihamda yaşamını yitiren 12 kız öğrenci olduğu açıklanmıştı. (Hürriyet)