'Afganistan kentleri New York'tan güvenli'

'Afganistan kentleri New York'tan güvenli'
'Afganistan kentleri New York'tan güvenli'
NATO yetkilisi Sedwill, bombaların günlük yaşamın parçasına dönüştüğü Afgan kentlerinin çocuklar için Londra ve New York'tan daha güvenli olduğunu savundu.

KABİL- ABD’nin öncülüğündeki NATO güçlerinin dokuz yıldır savaş yürüttüğü Afgan kentlerinin çocuklar için Batılı başkentlerden daha güvenli olduğu öne sürüldü. Tespit, NATO’nun Afganistan ’daki en üst düzey sivil yetkilisi Mark Sedwill’den geldi. Çocuk örgütü ‘Save the Children’ ise Afganistan’da her 5 çocuktan birinin 5 yaşına gelmeden öldüğünü belirtip Sedwill’e ateş püskürdü. BBC ’nin çocuk programı CBBC’ye konuşan Sedwill, Afganistan’da şiddetin azaldığını belirtirken Taliban’ın kalesi Kandahar dahil önde gelen Afgan kentlerinin çocuklar için yaşanabilir kentler olduğunu belirterek “Buradaki çocuklar muhtemelen Londra, New York ya da Glasgow ve diğer kentlerde yaşayan çocuklardan daha güvendedir. Çoğu çocuk güven içinde hayatlarını sürdürebiliyor” dedi. NATO yetkilisi, bunu “Son derece aile eğilimli bir toplum. Bu çerçevede biraz köylerden oluşan bir kent gibi” diye ekledi.

‘Saçmalık’ Save the Children’dan bir uzman ise Afganistan kentlerinin Batılı kentlerden daha güvenilir olduğu tespitini saçmalık diyerek reddederek “Sedwill, yaşamın köy hayatı şeklinde olduğunu söylemesi rahatlık ve güvenli çevre hissiyatı veriyor ancak Afganistan çocuklar için tehlikeli” dedi.

BM’ye göre Eylül 2008’den Ağustos 2010’a kadar Afganistan’daki savaşta 1795 çocuk öldü ya da yaralandı. UNICEF de Kasım 2009’daki raporunda Afganistan’ı ‘dünyaya gelinecek en tehlikeli ülke’ olarak nitelemişti. Geçen ay Nimruz vilayetinde mayına çarpan okul aracı dokuz çocuğa mezar olmuştu. (afp, reuters )


  ETİKETLER:

  Afganistan

  ,

  BBC

  ,

  Reuters

  ,

  NATO