Afganistan: Kunduz'u geri aldık

Afganistan: Kunduz'u geri aldık
Afganistan: Kunduz'u geri aldık
Afgan yetkililer, Kunduz kentinin Taliban'dan geri alındığını açıkladı. Olayı yalanlayan Taliban ise çatışmaların sürdüğünü aktardı.

RADİKAL - Afgan hükümeti, ordunun Kunduz'u Taliban'ın elinden geri aldığını açıkladı. Kente özel birliklerin operasyon düzenlediği belirtiliyor.

Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Sedik Seddiki, bu sabah Twitter hesabından "Özel güçler Kunduz'da kontrolü yeniden sağladı" mesajını paylaştı. Taliban'ın ağır kayıplar verdiğini belirten Seddiki, "Kunduz'un teröristlerden temizlendiğini" de kaydetti. Kunduz Valisi Vekili Hamdulla Danişi de kentin stratejik önem taşıyan noktalarından Taliban militanlarının sürüldüğünü açıkladı.

TALİBAN'DAN YALANLAMA GELDİ

Taliban sözcüzü ise hükümet kaynaklı açıklamaları yalanladı. Sözcü, militanlarının kent merkezinde hükümete bağlı askeri birliklerle çatşmaya devam ettiğini ve Kunduz'un büyük bir bölümünün kontrolleri altında olduğunu savundu. Taliban, çatışmalara ABD 'li birliklerin de katıldığını iddia etti.

Taliban Kunduz'u aldı!

ABD'DEN HAVA SALDIRILARIYLA DESTEK

Afgan ordusunun Kunduz'a çarşamba günü başlattığı operasyona ABD güçleri de hava saldırıları ile destek vermişti. Taliban, pazartesi günü 2 bin kişi ile Kunduz'a çeşitli noktalarda saldırılar düzenleyerek girmiş ve kentin kontrolünü kısa süre içinde ele geçirmişti.

Taliban'dan Kunduz'a ağır saldırı

TALİBAN'IN DEVRİLDİĞİ İLK KENT

Kunduz, Taliban rejimine karşı ABD öncülüğünde 2001 yılında başlatılan operasyonda ilk ele geçirilen kent. Kunduz'da NATO kapsamında görev yapan Alman askerleri ise iki yıl önce çekildi.

Taliban'ın Afganistan'da yeniden gücünü artırması NATO ülkeleri arasında güvenliğin nasıl sağlanacağına ilişkin kaygıları yeniden gündeme getirdi.

Taliban yüzlerce mahkumu serbest bıraktı