Afganistan Pakistan gazetelerini yasakladı

Afganistan Pakistan gazetelerini yasakladı
Afganistan Pakistan gazetelerini yasakladı
Afganistan, Taliban'ın basın yoluyla kamu görüşünü etkilemesini önlemek için tüm Pakistan gazetelerinin ülkeye girişini yasakladı.

İçişleri Bakanlığı, tüm Pakistan gazetelerinin ülkeye girişinin yasaklanması talimatı verirken, yapılan açıklamada, Pakistan gazetelerinin, Taliban'ın propagandasının aracılığını yaptığı belirtildi ve “ Haberler gerçeğe dayanmıyor ve Afganistan'ın doğu vilayetlerinde yaşayan halkımız için endişeler yaratıyor. Gazeteler aynı zamanda, Taliban sözcülerinin propaganda kaynağı” ifadesi kullanıldı.

Yasak, özellikle işlek sınır kapısı Torkham'dan gazetelerin girişini engellemeye ve ülkenin doğu vilayetleri Nangarhar, Kunar ve Nuristan'da sınır polislerini, Pakistan gazetelerini toplamaları konusunda yönlendirmeye odaklanıyor.

İki ülke arasındaki gerginlik, dün BM Güvenlik Konseyi toplantısında zirveye ulaşmıştı.

Afganistan Dışişleri Bakanı Zalmay Resul, dünkü toplantıda, Pakistan'a sınır vilayeti Kunar'a yönelik top ateşine son vermesi çağrısında bulundu.

Top ateşlerinde onlarca sivilin öldüğünü dile getiren Resul, saldırıların iki ülke ilişkilerini tehlikeye attığını, her iki ülkenin ve tüm bölgenin “barış mücadelesini, güvenlik ve ekonomik gelişmesini” olumsuz etkileyebileceğini vurguladı. (aa)