Afganistan'da camiye intihar saldırısı: En az 41 ölü

Afganistan'da camiye intihar saldırısı: En az 41 ölü
Afganistan'da camiye intihar saldırısı: En az 41 ölü

Arşiv

Afganistan'ın kuzeyindeki bir camiye düzenlenen intihar saldırısında en az 41 kişi öldü

Feryab vilayetindeki Maymana kentinde, bir caminin önünde düzenlenen saldırının 50'den fazla kişinin de yaralanmasına yol açtığı kaydedildi. Vali ve Emniyet Müdürünün de camide Bayram namazını kılan cemaat arasında bulunduğu ve patlamadan yaralı olarak kurtuldukları belirtiliyor.

Ölenlerin yaklaşık yarısının polis görevlileri olduğu öğrenildi. Olayın görgü tanıkları, intihar bombacısının Bayram namazı sona erdiği sırada camiye yaklaşıp üzerinde taşıdığı patlayıcıları ateşlediğini anlattı.

Vali yardımcısı Abdül Satar Barez, saldırıyı düzenleyen şahsın polis üniforması giydiğini belirtti.

Barez, "Bayram namazını henüz bitirmiştik. Birbririmizle bayramlaşıyorduk. Aniden büyük bir patlama meydana geldi. Ortalığı toz duman kapladı, polislerin ve sivillerin vücutlarından kopan parçalar her yana dağılmıştı. Çok güçlü bir patlamaydı." dedi.

BBC'nin Kabil muhabiri Bilal Sarwary, saldırganın cami çevresindeki en az dört güvenlik noktasını geçmeyi nasıl başardığının belirlenemediğini söylüyor. Kuzey Afganistan'da, ülkenin güneyine ve doğusuna kıyasla daha az saldırı düzenleniyor. Feryab vilayeti de görece sakin bir bölge olarak kabul ediliyor.

Bununla birlikte bu yılın Nisan ayında yine Maymana'da motosikletli bir saldırganın pazar yeri yakınında yapılan toplantıyı hedef alan saldırısında en az 10 kişi ölmüştü.

Feryab vilayetindeki Maymana kentinde, bir caminin önünde düzenlenen saldırının 50 dolayında kişinin de yaralanmasına yol açtığı kaydedildi.

bbctürkçe