Afganistan'da Hazaralar Cumhurbaşkanlığı kapısına dayandı

Afganistan'da Hazaralar Cumhurbaşkanlığı kapısına dayandı
Afganistan'da Hazaralar Cumhurbaşkanlığı kapısına dayandı
Kabil'de 7 Şii Hazara'nın geçen hafta öldürülmesini protesto edildi. Eylemcilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı duvarlarına tırmanmasının ardından polis havaya ateş açtı.

RADİKAL – Afganistan'ın başkenti Kabil'de 7 Şii Hazara'nın geçen hafta başları kesilerek öldürülmesini protesto eden göstericiler, Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınlarında eylem gerçekleştirdi. Eylemcilerden bir kısmının saray duvarlarına tırmanması üzerine polis havaya ateş açtı. AFP'ye konuşan Kabil Polis Şefi Yardımcısı Sayed Gul Agha Ruhani, göstericilerin dağılmaya başladığını ve kimsenin yaralanmadığını söyledi.

Reuters’ın haberine göre, binlerce kişinin katıldığı eylemde polisin ateş açması sonucu kalabalık kaçmaya başladı. Bölgeden gelen fotoğraflarda bir kadının taşınarak olay yerinden uzaklaştırıldığı görülse de kadının polis kurşununun hedefi olup olmadığı henüz bilinmiyor.

IŞİD Afganistan'da bir çocuğun başını kesti

Afganistan’ın başkenti Kabil’de yapılan eylem son yılların en büyük gösterisi olma özelliğini taşıyor. Eylemciler hükümete konuyla ilgili harekete geçme çağrısı yapıyor.

Rakip Taliban grupları arasında çatışma: 80 ölü

Törene katılan Tacik, Türkmen, Özbek ve Hazara kökenli sayıları on bine yaklaşan kalabalık, Afgan hükümetini  IŞİD ve Taliban vahşetinin sonlandırılması için yeterli tedbirleri alamamakla  suçluyor. Cenazelerle birlikte Kabil sokaklarında kilometrelerce yürüyen içlerinde genç kız öğrenciler ve kadınların da bulunduğu grup meydanda, hükümet tarafından Taliban ve IŞİD'e karşı etkili bir mücadele için gerekli sözler verilmeden cenazeleri defnetmeyecek.

IŞİD'in Afganistan’daki yapılanması olan IŞID-Horasan eyaleti üyesi militanlar geçtiğimiz aylarda içinde Hazaraların bulunduğu bir otobüsten 39 kişiyi kaçırmıştı. Kafası kesilerek öldürülen biri çocuk ikisi kadın 7 Afgan sivil, kaçırılan Hazara kökenli yolculardandı.

Meydan çevresinde yoğun güvenlik tedbirleri alınırken, kalabalığa karışabilecek bir intihar saldırganı içinde güvenlik güçleri en üst seviyede alarmda.

Protestoya katılan bir kadın, "Burada öldürülen kardeşlerimiz için toplandık. Afganistan'da yeni hükümet kurulalı 16 ay oldu. Ama kendimizi güvende hissetmiyoruz. Adalet, güvenlik ve bu yapılan katliamın sorumlularının bir an önce cezalandırılmasını istiyoruz. Taliban ve IŞID'e karşı etkin mücadele edilemiyor. Bu bizi korkutuyor" dedi.

Bir başka protestocu ise, "Burada toplanan kalabalık tek bir şey istiyor, o da bizi yönetenlerin bir an önce güvenliğimizi sağlayabilecek tedbirleri almaları. IŞID 7 kardeşimizi kalleşçe öldürdü, hiç kimse bir şey yapamadı. Adalet istiyoruz, hükümet bunun hesabını vermeli" dedi.