Afganistan'da iki ABD'li askeri danışman öldürüldü

Afganistan'da iki ABD'li askeri danışman öldürüldü
Afganistan'da iki ABD'li askeri danışman öldürüldü
Afganistan'ın başkenti Kabil'deki İçişleri Bakanlığı binasında, iki ABD'li askeri danışmanın öldürüldüğü bildirildi

Reuters'a konuşan Afgan güvenlik kaynakları, öldürülen ABD 'lilerin, Amerikan ordusunda albay ve binbaşı rütbelerine sahip olduğuna inanıldığını söyledi.

AP'nin haberine göre, adlarının açıklanmasını istemeyen iki Afgan yetkili, bakanlıkta sadece yabancı danışmanlar tarafından kullanılan bir odada çıkan tartışmada Batılı bir kişinin, ABD'li askeri danışmanları öldürdüğünü söyledi.

Afganistan İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bakanlığın "uluslararası çalışma arkadaşları"nın hayatını kaybettiği olaya ilişkin soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) olaydan haberdar olduklarını bildirdi. Afganistan'da geçtiğimiz hafta bir ABD askeri üssünde Kur'an-ı Kerim ve diğer dini kitapların yakılmasının ardından tansiyon yükselmişti. Taliban'ın halka "kâfir işgalcileri öldürün" çağrısı yapmış, yaşanan protesto gösterilerinde çok sayıda Afgan hayatını kaybetmişti.

Doğudaki Nangarhar eyaletinde, Perşembe günü, üzerinde Afganistan ordusuna ait üniforma bulunan bir kişinin açtığı ateş sonucu iki NATO askeri ölmüştü.

NATO, AFGAN BAKANLIKLARINDAKİ PERSONELİNİ GERİ ÇAĞIRDI
NATO, Afganistan'ın başkenti Kabil'de İçişleri Bakanlığına düzenlenen silahlı saldırının ardından, bakanlıklardaki NATO personelinin geri çağrıldığını açıkladı.

NATO liderliğinde görev yapan Afganistan Güvenlik ve Destek Gücünün (ISAF) Komutanı General John Allen, kararın NATO personelinin güvenliğini sağlamak amacıyla alındığını söyledi.

General Allen, silahlı saldırıyla ilgili bir soruşturma başlatıldığını ve saldırganın bir an önce yakalanması için her tür çabanın gösterildiğini kaydetti.

İçişleri Bakanlığına düzenlenen silahlı saldırıda 2 Amerikalı askeri danışman ölmüştü. (ajanslar)