Afganistan'da Meclis'e roketli saldırı

Afganistan'da Meclis'e roketli saldırı
Afganistan'da Meclis'e roketli saldırı
Afganistan'da parlamento binası ve Rus büyükelçiliğine roketli saldırı düzenlendi.

KABİL - Afganistan'ın başkenti Kabil'de kimliği bilinmeyen saldırganların, biri parlamentoyu hedefleyen üç saldırı düzenlediği bildirildi.

Bölgedeki AFP muhabiri ve polis, özellikle ABD büyükelçiliği civarında patlamalar ve silah seslerinin duyulduğunu belirtti.

Polis, aynı saatlerde Logar vilayetinde çok sayıda intihar bombacısının Amerikan üssü yakınlarındaki hükümet binalarına saldırı düzenlendiği, saldırganlarla güvenlik güçleri arasında çatışma çıktığını açıkladı.

Bu arada Taliban, Kabil'deki saldırıları üstlendiğini bildirdi. Öte yandan Gardez ve Celalabad'da da saldırılar olduğu bildirildi.

CELALABAD HAVAALANINA İNTİHAR SALDIRISI
Afganistan'ın doğusundaki Celalabad kentinde bulunan ve NATO'nun önemli bir üssü olan havaalanında düzenlenen intihar saldırısında çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

Havaalanı polisi şefi, havaalanı girişinde dört intihar saldırganının patlayıcılarıyla gözaltına alındığını, bu sırada iki bombacının üzerlerindeki patlayıcıları infilak ettirdiğini, diğer iki saldırganın yaralandığını belirtti.

Bu arada Kabil polis şefi, başkentteki saldırılarda en az bir saldırganın öldürüldüğünü bildirdi.

TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ ETKİLENMEDİ
Afganistan'ın başkenti Kabil'de biri parlamento binasını hedef alan seri saldırılardan Türkiye 'nin Kabil Büyükelçiliği'nin etkilenmediği bildirildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Afganistan'da NATO üssünün ve büyükelçiliklerin bulunduğu Vezir Ekber Han bölgesindeki saldırılara ilişkin Türk Büyükelçiliği'nde herhangi bir zayiat bulunmuyor. Büyükelçilik yetkililerinin teyakkuz halinde ve görevinin başında olduğu belirtildi.

Bir büyükelçilik çalışanı da saldırıların büyükelçilik yerleşkesinin uzağında gerçekleştiğini söyledi.

Meclis binası ile Rus Büyükelçilik binasının hedef alındığını saldırıda, Alman ve Rus Büyükelçilik binalarında hasar olduğu bildirildi.