Afrika Birliği darbeyi affetmedi

Afrika Birliği darbeyi affetmedi
Afrika Birliği darbeyi affetmedi
ABD ve AB, 'darbe' demekten kaçınırken Afrika Birliği, Mısır'ın üyeliğini askıya aldı. Kararın, birliğin 'askeri darbelere sıfır tolerans ilkesi uyarınca alındığı' vurgulandı.

Ordunun, seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi devirip yönetime el koyduğu Mısır’da yaşananları ABD ve Batı açıkça ‘darbe’ diye nitelemekten kaçınırken, Afrika Birliği net tavır koydu. Birlik, ‘anayasaya aykırı hükümet değişimi’ nedeniyle Mısır’ın üyeliğini askıya aldığını açıkladı. Kararın, herhangi bir üyede anayasanın ihlali durumuna Afrika Birliği’nin verdiği ‘olağan karşılık’ olduğu belirtilen açıklamada, “Birliği’in demokrasisi kesintiye uğrayan ülkelerin üyeliklerinin askıya alınması konusunda sıkı kuralları var. Mısır’ın üyeliği, ülkede anayasal düzen yeniden tesis edilene kadar askıda kalacak” denildi. Afrika Birliği Başkan Yardımcısı Erastus Mwencha ‘askeri darbelere sıfır tolerans politikasını benimsediklerini’ vurguladı. Afrika Birliği, önceden de darbe sebebiyle Orta Afrika Cumhuriyeti, Madagaskar ve Gine Bissau’nun üyeliklerini askıya almıştı. Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama da çarşambadan sonra ikinci kez kurmaylarını topladı.

Obama 4 Temmuz’da çalıştı

ABD’nin kuruluş yıldönümü olan 4 Temmuz resmi tatilini çalışarak geçiren ulusal güvenlik ekibi, Mısır, İsrail, Katar, Türkiye ve Norveç’teki yetkililerle son durum hakkında telefon görüşmeleri yaptı. Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel ve ulusal güvenlik danışmanı Susan Rice’ın gerçekleştirdiği görüşmelerde ‘en kısa zamanda demokratik olarak seçilmiş sivil bir hükümete tüm yetkilerin hızlı ve tam iadesine’ vurgu yapıldığı açıklandı. Ayrıca ABD’li yetkililer, muhataplarına ‘Mursi ve destekçilerinin keyfi şekilde gözaltına alınmalarından kaçınılması ve tüm grupların şiddetten uzak durma sorumluluğu göstermeleri’ çağrısı yaptı.

AP: Darbe kaçınılmazdı

Bu arada Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz da, “Mısır ordusu, en kısa zamanda ülkeyi erken seçime götürmeli” çağrısı yaptı. Schulz, askeri müdahalenin ‘kabul edilemez’ olmasına karşın ‘kaçınılmaz sonuç’ olduğunu savunurken, “Ordu seçime gidip demokrasinin işlerliğini garanti etmelidir” dedi. Schulz, AB’nin ‘darbe’ nitelememesi yapmamasına ve Libya’da olduğu gibi net bir tavır takınamamasına gerekçe olarak ise ‘AB’nin farklı fikirlere sahip ülkelerinin dışişleri bakanlarını’ gösterdi.

Muhalefet de Baradey dedi

Muhalif eylemlerin liderliğini yapan 30 Haziran Cephesi, ‘özgürlük, insani onur ve sosyal adalet gibi hedeflerinin gerçekleşmesi için’ daha önceden müzakereci atadıkları Muhammed Baradey’i geçiş hükümeti başbakanlığına aday gösterdi. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun Nobel Barış Ödüllü eski başkanı Baradey ordunun da favorisiydi. Bu arada önceki gün geçici cumhurbaşkanlığını üstlenen Adli Mansur dün anayasa ve politika danışmanı atarken, Şûra Meclisi’ni feshetti. Mansur’un yeni bir istihbarat şefi de atadığı belirtildi.