Afrika'dan gelen göçe özel kuvvet

Afrika'dan gelen göçe özel kuvvet
Afrika'dan gelen göçe özel kuvvet
Tunus Cumhurbaşkanı Merzuki, mülteci trajedilerinin önlenmesi için getirdiği özel kuvvet önerisinin liderlerce kabul gördüğünü açıkladı

Tunus Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki, Malta'daki 5 5 Diyaloğu Zirvesi'nde, güney ülkelerinden kuzeye göçün önlenmesi için "özel kuvvet" oluşturulması önerisinde bulunduğunu ve liderlerin öneriyi kabul ettiğini belirtti.

Merzuki, Malta'nın başkenti Valetta'da, Avrupa 'nın ve Afrika 'nın Akdeniz kıyısındaki bazı ülkelerden oluşan 5 5 Diyaloğu Zirvesi'nden sonra yaptığı açıklamada, "Kalkınmadan, enerji ağlarından bahsetmek güzel ancak benim için en acil durum göç" dedi.
Tunus Cumhurbaşkanı katılımcıların, denizdeki göçmen trajedisine son vermek için göçün önlenmesi ve insanların hayatının kurtarılması konusunda özel kuvvet oluşturulması önerisini onayladığını belirtti.

Merzuki, teknelerin batması sonucu Tunuslu, Libyalı gençlerin hatta çocukların öldüğünü belirterek, "Bu insanlık dramı kabul edilemez. Hiçbir ekonomik kalkınma bunun bedelini ödeyemez" dedi.

Çaba ve kaynakların paylaşılması gerektiğini belirten Merzuki, ülkelerin özellikle denizdeki göçmen trajedilerini önlemek için bir plan üzerinde birleşmesi gerektiğini vurguladı.

Özel kuvvetle ilgili teknik ayrıntıları görüşmek amacıyla Tunus'un güvenlik , göç ve insani işlerden sorumlu bakanlar düzeyinde bir toplantıya ev sahipliği yapmayı planladığını belirten Merkuzi, asıl konunun önce siyasi plan üzerinde anlaşılması olduğunu, daha sonra ayrıntıların görüşüleceğini söyledi.

Merzuki, ekonomik kalkınma konusunda gençlerin büyük istekleri olduğunu ancak mucize yaratılamayacağını belirterek gençlerden sabırlı olmalarını da istedi. (aa)