Ağca için de af dilemiş

Ağca için de af dilemiş
Ağca için de af dilemiş
Papa 2. Jean Paul'ün, öldükten sonra yakılmasını vasiyet ettiği günlükleri kitaplaştırıldı. Kitapta en dikkat çeken kısımlarsa kendisine suikast girişiminde bulunan Ağca'nın isminin Tanrı'dan af dileyen günahkarlar kısmında parantez içinde not düşmesi.

Vefatının dokuzuncu yılında "Aziz" ilan edilecek olan Papa 2. Jean Paul'ün, hizmetlisine ölümünün ardından yakılmasını söylediği günlükleri memleketi Polonya'da kitaplaştırıldı. 600 sayfadan fazla olan kitapta 2. Jean Paul'ün, 1923'ten 2003'e kadar manevi dünyasının yansımaları bulunuyor.

Kitapta 2. Jean Paul'ün 1997 yılında aldığı bir notta, Tanrı'nın kendisinden af dileyen günahkarları bahtiyar saydığından bahsetmesi dikkat çekiyor. Ayrıca yine aynı bölümde, papaların seçildikten sonra yayımladıkları Papalık Genelgeleri'nden kendisine ait olan "Dives in Misericordia" (Merhameti Bol) genelgesinin yanına parantez içinde kendisine suikast düzenleyen Mehmet Ali Ağca'nın ismini de yazdığı görülüyor.

Kitapta dikkat çeken diğer bir bölümdeyse Müslümanlar ile Hristiyanlar arasındaki ilişkilerden bahsedildiği, Ortadoğu 'nun karışık durumu ve bu karışıklığın giderilmesi adına not ettiği çözüm önerileri bulunuyor. 2. Jean Paul, Ortadoğu'daki suların durulması için 100 yıl gerektiğini ifade ederken Hz. Meryem'in Müslümanlar ile Hıristiyanlar arasındaki ilişkiler arasında bir köprü vazifesi görebileceği hususuna vurgu yaptığı görülüyor.

Merhum Papa 2. Jean Paul'ün, Nisan ayında Aziz (Santo) ilan edilmesine ise biri Parkinson diğeri beynindeki bir hastalıktan rahatsız olan iki kişinin, 2. Jean Paul'ün adı kullanılarak dua edilmesi sonucu iyileşmeleri sebep olarak gösteriliyor. (CİHAN)