Ağır silahlar ılımlı kanatlara akıyor

Ağır silahlar ılımlı kanatlara akıyor
Ağır silahlar ılımlı kanatlara akıyor
Geçen yaz Suriye'nin kuzeyinde Nusra'yı palazlandıran silah akışı bu kez Ürdün sınırından Dera'ya başladı. Amaç, ılımlı cepheye güç vermek.

Suriye’nin kuzeyinde güçlenen Nusra Cephesi gibi Kaide bağlantılı örgütleri dengelemek için ülkenin güneyinde ılımlı muhalif güçlerin silahlandırıldığı öne sürüldü. Washington Post’a göre ‘dış güçler son haftalarda Ürdün sınırından Dera kentine tanksavar ve geri tepmesiz tüfekler dahil farklı türlerde silah sevk etti.’ Gazeteye konuşan yetkililer “Silah akışı kuzeydeki aşırı İslamcıları dengelemek için güneyde savaşan ılımlı grupları güçlendirmeyi amaçlıyor” dedi. Yetkililer silah sağlayan ülkelerin isimlerini vermezken muhalifleri destekleyen ülkelerin İslamcıların inisiyatifi ele geçirmesi üzerine alarma geçtiğine işaret etti. Gazete bu ülkeleri ABD , Avrupalı müttefikler, Türkiye , Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Katar diye sıralarken son ikisini asilere en fazla desteği sağlayan ülke olarak niteledi. Bu ülkenin ‘ güvenlik koordinasyon komitesi’ kurduğu da belirtildi.

Amaç, Nusra’yı dengelemek
Bir Arap yetkili son iki haftada güneyden sokulan silahların, geçen yaz kuzeydeki asilere hafif silah ve cephane gönderme çabalarının istenmeyen sonuçlarını gidermeye yönelik olduğunu belirtip ekledi: “Amaç ağır silahlar temin etmek, tedariki arttırmak ve bunların iyi adamlara gittiğinden emin olmak. Nusra’yı zayıflatmak istiyorsan bunu silahları alıkoyarak değil diğer grupları destekleyerek yaparsın.” Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) medya koordinatörü Luay el Mukdad haberi doğrularken Hama’da silahlı grupların koordinatörü Salih el Hamvi Dera’ya silahların Şam’ı düşürmek için hayati önemde olduğunu söyledi. Ürdün hükümeti “Silah kaçakçılığını önlemeye çalışıyoruz” açıklamasını yaptı. Cephedeki gelişmeleri takip eden Britanyalı blokçu Eliot Higgins, ÖSO’nun ılımlı ve laik kanatlarının elinde M-79 tipi tanksavar ve M-60 tüfekler görülmeye başladığını not etti. Gelecek TV de Irak Başbakanı Nuri Maliki’nin Suriye rejimine silah gönderdiğini öne sürdü.

Muhalifler boykotta kararlı


Suriye Ulusal Koalisyonu uluslararası toplumu boykot kararında ısrarlı. Dün Kahire’de Arap Birliği ile görüşen koalisyon üyeleri, Roma’daki Suriye’nin Dostları toplantısı dahil hiçbir uluslararası toplantıya katılmayacaklarını duyurdu. Bu arada muhalifler ele geçirdikleri tanklarla Halep’teki polis akademisine saldırdı. Ordu hava saldırısıyla yanıt verdi. Cuma günü Halep’te 3 füzeyle vurulan bölgede ise ölü sayısı 58’e çıktı. İdbil’de yaralanan Fransız gazeteci Olivier Voisin ise yaşamını yitirdi.