AGİT: Seçime adaletsizlikler ve korkuyla gidildi

AGİT: Seçime adaletsizlikler ve korkuyla gidildi
AGİT: Seçime adaletsizlikler ve korkuyla gidildi
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'ndan 1 Kasım seçimleriyle ilgili yapılan açıklamada, seçimin medyaya baskılar, şiddet ve diğer güvenlik kaygılarıyla gölgelendiği belirtildi.

RADİKAL - Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT, genel seçimlere gidilen yolu sert bir dille eleştirdi ve yayımladığı raporda seçimin medyaya baskılar, şiddet ve diğer güvenlik kaygılarıyla gölgelendiğini söyledi. AGİT seçim kampanyası dönemini "adaletsizlikler" ve şiddet olaylarının artmasıyla "korku"yla tanımlanabileceğini bildirdi.

AGİT Özel Koordinatörü ve Türkiye Misyonu Başkanı Ignacio Sanches Amor, "Türk vatandaşları bu çok kutuplaşmış seçimde hakiki ve güçlü siyasi alternatifler arasında seçim yapmak durumunda kaldı. Hızla azalan medya kuruluşu seçenekleri ve genel olarak ifade özgürlüğüne konulan kısıtlamalar süreci etkiledi ve bu konular ciddi kaygılar olarak durmaya devam ediyor" dedi.

Beyaz Saray'dan '1 Kasım' açıklaması: Kutlarız, endişeliyiz

'CİDDİ BİR KORKU'

Amor ayrıca parti üyelerine fiziksel saldırılar ve özellikle ülkenin güneydoğusundaki güvenlik kaygılarının kampanya yürütme kabiliyetine ek engeller koyduğunu söyledi. Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Heyeti'nin Başkanı Andreas Gross da "Maalesef bu seçim öncesindeki kampanya adaletsizlik ve ciddi bir dereceye kadar korkuyla tanımlanabilir" dedi.

Merkel'den tebrik telefonu

AGİT Parlamenterler Asamblesi Heyeti'nden Margareta Cederfelt de "Bir seçim sürecinin hakikaten demokratik olabilmesi için adaylar kampanya yapabilmeli, seçmenler de güvenli bir ortamda oylarını verebileceklerini bilmeli" diye konuştu. (BBC Türkçe) 

Fitch: Türkiye seçim döngüsünü tamamladı ama politik risk sürüyor

Kremlin'den Türkiye'deki seçimlerle ilgili açıklama