Ahmedinecad'dan bir tepki bir destek

Ahmedinecad'dan bir tepki bir destek
Ahmedinecad'dan bir tepki bir destek
BM Genel Kurulu 67. dönem toplantıları bugün ABD'nin New York kentinde başlarken, toplantıların dikkat çeken isimlerinden İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'dan ABD'ye sürpriz destek geldi.

BM Genel Kurulu 67. dönem toplantıları bugün ABD ’nin New York kentinde başlarken, toplantıların dikkat çeken isimlerinden İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’dan ABD’ye sürpriz destek geldi. CNN’e konuşan Ahmedinecad, İslam’a hakaret içerdiği gerekçesiyle tepki çeken ‘Müslümanların Masumiyeti’ filmi nedeniyle ABD’ye yönelik protesto gösterilerinde şiddet kullanılmamasını istedi. İran lideri, barışçıl protesto çağrısı yaparak gösterilerden dolayı dünyanın hiçbir yerinde insanların ölmesini istemediklerini söyledi. Ahmedinecad, gazetecilere yaptığı açıklamada ise ülkesine yönelik yaptırımların arttırılmasını isteyen ABD, Britanya ve Fransa’ya ise sert tepki gösterek, yaptırımlarla İran’ın egemenlik hakkının ihlal edildiğini belirtti. İsrail’in saldırı tehditlerini ciddiye almadıklarını da ifade eden İran lideri, her koşulda ülkeyi savunabilecek güçte olduklarını kaydetti.

Gündemde yok yok
Her yıl eylülde toplanan BM Genel Kurulu’nun bu yılki gündeminde, Arap Baharı sonrası yaşanan gelişmelerden İslam karşıtı film ve karikatüre yönelik protestolara kadar birçok başlık var. Filistin sorunu, Suriye’deki savaş ve İran’ın nükleer programı da gündemin üst sıralarında. 193 ülkeden temsilcilerin katılacağı zirvede Türkiye ’yi temsil eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da dün toplantıların resmi açılışı öncesi ikili temaslarına başladı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ise önceki gün görüştüğü Ahmedinecad’a, nükleer program konusunda dünyanın güvenini yeniden kazanması tavsiyesinde bulundu. {NEW YORK/CNN-AP}