Ahmedinejad'a ayakkabı atan eylemci konuştu

Ahmedinejad'a ayakkabı atan eylemci konuştu
Ahmedinejad'a ayakkabı atan eylemci konuştu
Mısır ziyareti sırasında İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'a ayakkabı fırlatan eylemci Halil el-Casim: Bütün despot liderlerin ayakkabıya karşı kompleksleri var. Bu nedenle ayakkabıyı seçtim

KAHİRE - Mısır 'ın başkenti Kahire'de İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a ayakkabı fırlatan eylemci İzzeddin Halil el-Casim (33), İran yönetiminin Esad rejimine verdiği destek dolayısıyla bu eylemi gerçekleştirdiğini söyledi.

AA muhabirine konuşan Casim, “İran yönetiminin Esad rejimine verdiği destek dolayısıyla Ahmedinejad'a ayakkabı fırlattım, yaptığım az bile. Dünyanın neresinde olursa olsun aynı şeyi tekrar yaparım” dedi.

Eylemi gerçekleştirmeden önce Kahire'de Ahmedinejad'ın resimlerini taşıyan gençlerle karşılaştığını ve gördüğü manzaranın kendisini çok rahatsız ettiğini, bunun üzerine Ahmedinejad'ın camiden çıkmasını beklediğini belirten Casim, “Bütün despot liderlerin ayakkabıya karşı kompleksleri var. Bu nedenle ayakkabıyı seçtim” ifadesini kullandı.

Yaptığının kişisel bir eylem olmadığını öne süren Casim, ayakkabıyı fırlattıktan sonra rahatlamadığını dile getirdi.

Evli ve 3 çocuk sahibi olan Casim, “9 aydır Suriye 'deki ailemi göremiyorum. Onlara pasaport çıkarmak için çok uğraştım ancak pasaport alamadığım için onları Mısır'a getiremedim” şeklinde konuştu.

Suriye'nin Halep kentindeki bir camide vaiz olarak görev yapan Casim, 2004 yılında Mısır'a ilahiyat eğitimi almak için geldiğini, Tanta Üniversitesi'nde yine ilahiyat alanında yüksek lisans tezi hazırladığını kaydetti. (aa)