Ahmedinejad'dan, Chavez'e veda öpücüğü

Ahmedinejad'dan, Chavez'e veda öpücüğü
Ahmedinejad'dan, Chavez'e veda öpücüğü
Hugo Chavez'in resmi cenaze töreni naaşının bulunduğu askeri akademide yapıldı. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Chavez'in tabutunu öptü. İranlı diplomat Abyaneh da Chavez'i CIA'in öldürdüğünü öne sürdü.

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in resmi cenaze töreni başkent Caracas'ta, naaşının bulunduğu askeri akademide yapıldı. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Chavez'in tabutunu öperek uğurladı.
Çarşamba günü hayatını kaybeden Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in resmi cenaze töreni başkent Caracas'ta, naaşının bulunduğu askeri akademide yapıldı. Türkiye 'yi Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın temsil ettiği törene, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Küba Devlet Başkanı Raul Castro ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'ın yanı sıra 55 ülkenin başkan ve temsilcileri katıldı. Chavez ile kişisel dostluğu ile tanınan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Chavez'in tabutunu öperek uğurladı. Çok heyecanlı olduğu gözlenen Ahmedinejad, törende halk tarafından en çok alkışlanan lider oldu.

İRANLI DİPLOMAT: CIA, CHAVEZ'İ ZEHİRLEDİ 
Öte yandan İran'ın Meksika eski Büyükelçisi Muhammed Hasan Kadiri Abyaneh, kanser hastalığını nedeniyle hayatını kaybettiği açıklanan Venezuela lideri Hugo Chavez'in Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) tarafından zehirlendiğini iddia etti.
İran'ın yarı resmi Fars ajansına konuşan İran'ın eski Meksika Büyükelçisi Abyaneh, CIA'nin, Washington yönetimine muhalif kişileri ortadan kaldırmak için zehirlemeyi bir yöntem olarak kullandığını ileri sürdü. Güney Amerika başta olmak üzere emperyalist karşıtı ülke liderlerinin birçoğunun kanser hastalığına müptela olduğuna dikkat çeken Abyaneh, bu tip hastalıkların arkasında CIA'nin olduğunu ve Chavez'in de aynı yöntemle zehirlendiğini iddia etti.
Cumhurbaşkanı Ahmedinejad da Chavez'in ölümü nedeniyle yayınladığı taziye mesajında Venezuela liderinin ölümünü "şüpheli" olarak nitelendirmişti. (DHA)