Ahrar-uş Şam 'düzenli ordu' kuruyor

Ahrar-uş Şam 'düzenli ordu' kuruyor
Ahrar-uş Şam 'düzenli ordu' kuruyor
Suriye'deki cihatçı örgütlerden Ahrar-uş Şam, askeri kanadını yeniden yapılandırarak 'düzenli bir ordu' kuracağını açıkladı.

RADİKAL - Suriye 'deki Esad karşıtı cihatçı örgütlerden Ahrar-uş Şam, 'düzenli ordu' kuracağını açıkladı. Örgütten yapılan yazılı açıklamada, askeri birliklerden 'Sukuru's-Şam Tugayları' ismiyle merkezi bir kuvvet oluşturulacağı ifade edildi. 

Düzenli orduya katılım için "savaşçıların 30, lider kadrosundakilerin 35 yaşını aşmamış olması, dini hassasiyetleri taşıması, alenen suç işlememiş olması" gibi bazı şartlar arandığı kaydedildi. Açıklamanın, hareketin lideri Ebu Cabir eş-Şeyh tarafından yapıldığı ifade edildi.

Ahrar-uş Şam Washington Post'tan seslendi: Gözünüzü açıp bizi görün

'ULUSAL BİR ORDU OLACAK' 

Hareketin Basın Ofisi yetkilisi Ebu Yezid Taftanaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, düzenli ordunun rejim güçlerine alternatif bir güç olmasının, devlet kurumlarındaki revizyona altyapı oluşturulmasının, ayrıca bu adımla yeni Suriye'de işlerin düzenlenmeye başlamasının hedeflendiğini söyledi.

Ahrar-uş Şam'dan Türkiye'ye destek

Taftanaz, "Kurulması planlanan güç İslami dokular üzerine inşa edilecek, tüm Suriye'yi kapsayacak, yüksek ahlaki değerlere sahip ulusal bir ordu olacak" dedi.

Telegraph: Türkiye güvenli bölge için Türkmen milisleri eğitmeye başladı

Müslim: Gelecekteki Suriye'nin parçasıyız

Cihatçı örgütlerden Halep'e büyük saldırı