Ahrar-uş Şam'dan Türkiye'ye destek

Ahrar-uş Şam'dan Türkiye'ye destek
Ahrar-uş Şam'dan Türkiye'ye destek
Suriye'deki silahlı örgütlerden Ahrar-uş Şam, Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge kurulması girişimini destekleyeceğini açıkladı.

RADİKAL -  Suriye 'deki cihatçı örgütlerden Ahrar'uş Şam, yazılı bir açıklama yaparak Türkiye 'nin Suriye'nin kuzeyinde 'güvenli bölge' oluşturma girişimine destek verdi. Grubun açıklamasında  "Güvenli bölge, Türkiye'nin ulusal güvenliğinin korunması için zaruri bir ihtiyaç teşkil ediyor ve terör örgütleri IŞİD ile PKK 'nın terör ve ayrılıkçı projelerinin yolunu kesecektir" denildi.

Girişimin uzun süredir beklendiğini savunan grup, şu ifadeleri kullandı: 

"Güvenli bölge projesi insani, askeri ve siyasi açıdan olumlu izler oluşturacak ve iki ülkenin de çıkarlarına hizmet edecektir. Güvenli bölge projesi, vahşi ölüm operasyonları ve Esed yönetiminin sivillere karşı uluslararası toplumların suskunluğu önünde uyguladığı yöntemler sebebiyle devrimin başlangıcından beri halkın talebiydi. Bu projenin geciktirilmesi on binlerce Suriyelinin ölümüne ve ülkenin kalan alt yapısına büyük zararlar eklemeye sebep olmuştur."

Açıklamada, güvenli bölge projesi, Suriye'nin kuzeyinde vatandaşların insani durumunun iyileştirilmesini, sığınmacıların çoğunun tekrar ülkelerine dönmesini amaçlayan yaşamsal bir proje" olarak nitelendirildi. 

Fetih Ordusu Şii köylerine saldırıyor: 16 ölü

Diğer silahlı gruplara da çağrıda bulunan Ahrar-uş Şam, "Direniş gruplarını kenetlenme konusunda bir genişlemeye gitmeye ve Suriye düzeyinde bütünüyle bir düzen ve koordinasyona davet ediyoruz. Çünkü meydan okuma ve tehdit bir bölgeyle yetinmez" ifadelerini kullandı. (AA)

İdlib'de cihatçıların infaz kavgası

Eğit-donat'a bir eleştiri de 'eğitilenlerden'

Eğit-donat'ta hayal kırıklığı sürüyor