AİHM "Stalin'e hakaret" davasını reddetti

AİHM "Stalin'e hakaret" davasını reddetti
AİHM "Stalin'e hakaret" davasını reddetti

Stalin'in torunu 1936 doğumlu Yevgeniy Dzhugashvili.

Sovyet Devrimi'nin liderlerinden Joseph Stalin'in torununun, bir gazete aleyhine 'dedesine hakaret ettiği ve iftira attığı' gerekçesiyle açtığı davayı AİHM reddetti. Kararda, Stalin'in tarihi bir kişilik olmasından dolayı kamu denetimine ve eleştirisine açık olduğu vurgulandı.

RADİKAL - Sovyet Lider Joseph Stalin'in torunu Yevgeniy Dzhugashvili'nin, dedesine hakaret edildiği gerekçesiyle açtığı davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) oybirliği ile reddetti.

Dzhugashvili, 2009 yılında Novaya Gazeta'da 1940'ta Polonya'da yaşanan katliamdan Stalin'in sorumlu olduğuna dair yayının "İftira, hakaret ve dedesinin onurunu lekelemeye dönük" olduğu gerekçesiyle Rus mahkemelerinde dava açtı. Rus mahkemeleri davayı reddedince Dzhugashvili davayı AİHM'ye taşıdı.

Başvurusunda, gazete makalesinde dedesine iftira atıldığını belirterek yayıncı ve makalenin yazarından şikayetçi oldu.

Bugün verilen kararda AİHM, Novaya Gazeta’daki ilgili makalelerin "tarihi önemi olan bir olay hakkında olduğuna ve hem olay hem de başvuruyu yapan kişinin dedesi gibi, olaya dahil olan tarihi kişilerin kaçınılmaz bir şekilde kamu denetimi ve eleştiriye açık olduğuna" karar verdi.