AİHM'de 'Ermeni soykırımı' davası: Clooney, Perinçek'e karşı

AİHM'de 'Ermeni soykırımı' davası: Clooney, Perinçek'e karşı
AİHM'de 'Ermeni soykırımı' davası: Clooney, Perinçek'e karşı
AİHM Büyük Daire, Doğu Perinçek'in, "Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır" sözleri üzerine davalık olduğu İsviçre'nin temyiz başvurusunu bugün görüşecek. Duruşmada Ermenistan'ın hukuk ekibinde, ünlü aktör George Clooney'nin avukat eşi Amal Alamuddin Clooney de yer alıyor.

RADİKAL – İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile İsviçre hükümeti arasındaki ‘Ermeni soykırımı’ davasının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki temyiz duruşması bugün yapılıyor. Dün Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelen bir grup tarafından Strasbourg’a uğurlanan Doğu Perinçek duruşmada bizzat savunma yapacak. Davaya müdahil olan Ermenistan hükümetinin hukuk ekibinde ise ünlü aktör George Clooney’in eşi avukat Amal Alamuddin Clooney de bulunuyor.

Perinçek, İsviçre’de verdiği konferanslarda, “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” dediği için bu ülkedeki mahkemeler tarafından ‘ırkçı ayrımcılık’la suçlanarak cezaya çarptırılmış; ardından davayı taşıdığı AİHM ise Perinçek’in sözlerinin ‘ifade özgürlüğü’ kapsamında olduğunu belirterek İsviçre’yi haksız bulmuştu. AİHM bugün, bu karara İsviçre tarafından yapılan temyiz başvurusunu bugün görüşüyor. Dava, AİHM’nin temyiz organı olarak görev yapan ve 17 yargıçtan oluşan ‘Büyük Daire’de görülecek.

Hürriyet gazetesinden Güven Özalp’ın haberine göre duruşma ‘Soykırım var mı yok mu’ sorusuna cevap aranacak bir kapsama sahip olmasa da, dava ifade özgürlüğü davası olma boyutunu da aşmış durumda.

Doğu Perinçek ve İsviçre’nin yanı sıra Türkiye , Ermenistan ve çoğu Ermeni diasporasına dahil 11 sivil toplum kuruluşunun müdahil olduğu .

AİHM’de 17 Aralık 2013’te Perinçek lehine sonuçlanan davada karar, oybirliğiyle değil 2’ye karşı 5 oyla alınmıştı.

ERİVAN’IN AVUKATI CLOONEY
Daha önce eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko ve Wikileaks Editörü Julian Assange gibi isimleri savunmasıyla dikkat çeken, aynı zamanda ünlü aktör George Clooney’nin eşi olan avukat Amal Alamuddin Clooney de davaya müdahil olan Ermenistan’ın hukuk ekibinde yer alıyor.

Ergenekon davası kapsamında yurtdışına çıkış yasağı bulunan ancak Büyük Daire oturumunda kendini savunmak için itiraz etmesi üzerine İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yasağı kaldırılan Perinçek de duruşmada savunma yapacak. Duruşmada tüm tarafları dinleyecek olan Büyük Daire, konuya ilişkin kararını ileri bir tarihte verecek. Büyük Daire’den çıkan karar ne olursa olsun, 1915 olaylarının 100’üncü yılı olmasının da etkisiyle uluslararası çapta bir tartışma yaratmasına kesin gözüyle bakılıyor.