Ailesinin 27 üyesini kaybetti

Ailesinin 27 üyesini kaybetti
Ailesinin 27 üyesini kaybetti
Yemenli Velid el-İbbi, Suudi Arabistan'ın hava saldırıları nedeniyle ailesinin 27 üyesini kaybettiğini açıkladı.

RADİKAL – İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen saldırılarıyla ilgili bir video hazırladı. Sivillerin çektiği acıları 47 sayfalık bir raporla belgeleyen ve videoyu rapor için hazırlayan örgüt, Suudi Arabistan’ın Yemen’i, ülkede yaşayan siviller için duyarlılık göstermeden yasa dışı olarak bombaladığını belirtti.

Middle East Eye’ın haberine göre, video için Yemen’in Saada kentinde yaşayan Velid el-İbbi’yle konuşan HRW, İbbi’nin ailesinden 27 kişinin hava saldırıları sonucu hayatlarını kaybettiğini aktardı. İbbi, yaşamını yitirenlerden 17’sinin çocuk olduğunu söyledi ve ölenler arasında eşi, biri 1 aylık olmak üzere dört kızı, üç kız kardeşi, bir erkek kardeşi ve onun eşi, kardeşinin üç çocuğunun bulunduğunu ifade etti. İbbi, “Bombardımanın olduğu gece , biri kızımı istemeye geldi. Bombardımandan önce kızım için mutlu olmaya bile vakit bulamadım” sözleriyle yaşadıklarını anlattı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktörü Leah Whitson ise raporun bulgularını şöyle özetledi:

“Koalisyonun Saada’ya düzenlediği hava saldırıları onlarca sivili öldürdü, aileleri yıktı. Bu saldırıların düzgün bir şekilde incelenmesi gerekiyor ve bombardımanlar savaş kanunlarının ciddi ihlali gibi duruyor.”


  ETİKETLER:

  Ortadoğu

  ,

  Afrika

  ,

  Çocuk

  ,

  Erkek

  ,

  Kız

  ,

  Gece

  ,

  Hava

  ,

  örgüt

  ,

  kuzey

  ,

  rapor