AirAsia uçağının kara kutusu denizin dibinde aranıyor

AirAsia uçağının kara kutusu denizin dibinde aranıyor
AirAsia uçağının kara kutusu denizin dibinde aranıyor
Cava Denizi'nde düşen AirAsia'ya ait QZ8501 sefer sayılı uçağın kara kutusunu aramak için yetkililer deniz tabanı taramalarına hız veriyor.

RADİKAL - Geçen hafta Cava Denizi'nde düştüğü ortaya çıkan AirAsia'ya ait QZ8501 sefer sayılı uçağın arama çalışmaları sürüyor. Yetkililer, uçağın kara kutusunu bulmak amacıyla çalışmalarına hız verdi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, uçağın enkazının bulunduğu düşünülen bölgeye gönderilen detektörlerin ve sonar ekipmanının sayısı artırıldı. Endonezya Arama-Kurtarma Ajansı Başkanı Henry Bambang Soelistyo, "Sualtı keşiflerine ağırlık vereceğiz" dedi.

162 yolcu ve mürettebatla Endonezya'dan Singapur'a giderken beş gün önce düşen uçağın gövdesinin parçalanmadan deniz tabanına inmiş olabileceği belirtiliyor. Şu ana kadar yapılan arama çalışmalarında toplam 16 kişinin cesedine ulaşılabildi. Son olarak Cuma günü yapılan aramalarda 7 kişinin daha cesedi bulunmuştu. Uçağın gövdesinin parçalanmamış olması durumunda kalan yolcuların ve mürettebatın deniz dibindeki uçağın içinde olabileceği düşünülüyor.

Kaybolan uçağa ait enkaz parçaları bulundu mu?


'HER TÜRLÜ OLASILIĞI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUYORUZ'

Airbus A320 tipi uçağın pilotu, kaza günü hava trafik kontrol merkeziyle yaptığı son görüşmelerde ileride yoğun bulutlar olduğunu söylemiş ve yükselmek için izin istemişti. Ancak yüksek irtifada yoğun trafik olduğu için merkez pilota yükselme izni vermemişti.

Uçağın kaybolduğu bölgede cesetler bulundu


Düşen uçakla ilgili soruşturmayı yürüten Endonezyalı hava güvenlik uzmanı Toos Saniotoso, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamalarda, "Her türlü olasılığı göz önünde bulunduruyoruz. Operasyonel gelişmeler, pilotaj hatası, teknik aksaklıklar, kontrol merkezi ve diğer tüm olasılıklar detaylı olarak inceleniyor" dedi.

Uçağın kaybolduğu bölgede 'duman' görüldü

KARA KUTUNUN AYDINLATMASI UMULUYOR

Kazayla ilgili ortaya atılan bir tez ise pilotun denize inmiş olabileceği yönündeydi. İlk bulguları değerlendiren bazı uzmanlar pilotun uçağı denize indirmesinden sonra fırtınalı denizde alabora olmuş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Uçağın kara kutusunun bulunmasının kaza nedenini de aydınlatması ümit ediliyor.

Endonezyalı aile geç kalarak QZ8501'i kaçırdı

DENİZ ÇATIŞMALARINA SAHNE OLAN BİR BÖLGE

Arama çalışmalarını zorlaştıran bir diğer konu ise, uçağın düştüğü bölgenin İkinci Dünya Savaşı Pasifik cephesinin önemli deniz çatışmalarına sahne olmuş bir yer olması. Sonarla yapılan aramalarda ekiplerin aldığı bazı metal sinyallerinin batık gemilerden geldiği belirtildi. 1942 yılında Hollanda, ABD , İngiliz ve Avustralya güçleri Japon donanmasına karşı Cava Denizi'nde çarpışmış ve müttefiklerin 8 savaş gemisi 2 bin 300 kişilik mürettebatıyla birlikte batmıştı.

Endonezya'dan Singapur'a giden 162 yolculu uçak kayboldu