'Akdeniz mezarlığa döndü'

'Akdeniz mezarlığa döndü'
'Akdeniz mezarlığa döndü'
Kaçak göçmenleri taşıyan bir teknenin daha alabora olmasından sonra Malta Başbakanı Muscat "Akdeniz mezarlığa döndü" deyip Avrupa'nın eyleme geçmesini istedi.

İtalya’nın Lampedusa Adası yakınlarında geçen hafta önce 339 kaçak göçmenin hayatını kaybettiği tekne faciasının ardından önceki gün de 34 kaçak göçmenin Malta karasularında alabora olan teknede ölmesiyle ‘umuda yolculuk’ trajedileri yeniden hatırlandı. Afrikalı kaçakların, Avrupa ’ya kaçışta en çok tercih ettiği yollardan olan Malta ile İtalya’nın Lampedusa Adası’nın bulunduğu Sicilya Kanalı olarak adlandırılan bölgede, bir hafta arayla ikinci göçmen teknesi faciası yaşanması liderlerden de tepki topladı. Malta Başbakanı Joseph Muscat, “Akdeniz mezarlığa döndü” ifadelerini kullandı. BBC’ye konuşan Muscat, Malta’nın Avrupa’nın geri kalanı tarafından ‘terk edildiği’ eleştirisini yapıp AB ’yi eyleme geçmeye çağırdı. 

‘Daha kaç kişi ölmeli’

Muscat, “Bir şeyler yapılması için daha kaç kişinin ölmesi gerek bilmiyorum. Faydasız sözlerle daha fazla zaman kaybedilmemeli” ifadelerini kullandı. Muscat, 24-25 Ekim’deki Avrupa Konseyi toplantısında İtalya ile birlikte hareket edip eyleme geçilmesi için bastıracağını da ekleyip “İtalya Başbakanı Enrico Letta ile telefonda konuştuk. Bu son trajedi, Avrupa için yeni bir ‘uyan çağrısı’dır.Artık eyleme geçilmeli. Bu Malta ya da İtalya’nın değil Avrupa’nın sorunu” dedi. Nitekim İtalya Başbakanı Enrico Letta da önceki gün “Bu dramatik olay durumun aciliyetini onaylıyor” açıklamasını yaptı. Letta, Lampedusa’daki kazanın ardından “AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’dan, 24-25 Ekim’deki Avrupa Konseyi toplantısının gündemine göçmen konusunu da almasını talep ettik. Bu, Avrupa’nın gündeminde yoktu” açıklamasını yapmıştı.
Öte yandan AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmstorm de ‘harekete geçilmesi’ çağrılarına katıldı: “Bu yeni trajedi, bize Frontex’in (AB Sınır güvenliği için işbirliği ajansı) güvenlik için acil şekilde büyük bir operasyon başlatması gerektiğini gösteriyor. Somut eylemler olmadan, dayanışma ifadeleri, boş sözler olarak kalır.”