Akdeniz'de 2 günde yaklaşık 6 bin göçmen denizden kurtarıldı

Akdeniz'de 2 günde yaklaşık 6 bin göçmen denizden kurtarıldı
Akdeniz'de 2 günde yaklaşık 6 bin göçmen denizden kurtarıldı
Akdeniz'de İtalya'yla Libya arasındaki bölgede son 2 günde yaklaşık 6 bin kaçak göçmenin kurtarıldığı bildirildi.

RADİKAL - Akdeniz'de İtalya ile Libya arasında kalan bölgede İtalyan güvenlik güçlerinin son iki günde 6 bine yakın kaçak göçmeni kurtarmasına karşın 10 göçmenin hayatını kaybettiği bildirildi. Göçmenlerin Afrika'dan Avrupa 'ya geçişte sık olarak kullandığı Sicilya Kanalı'nda cumartesi gecesinden bu yana İtalya'nın kurtardığı kaçak göçmen sayısı da 5 bin 800'ü aştı.

İtalyan AGI ajansının haberine göre İtalyan donanması, sahil güvenliği ve mali polis ekipleri tarafından kurtarılan göçmenler, Sicilya adası ve Kalabriya bölgesindeki farklı limanlara taşındı. Haberde, kurtarılan göçmen sayısının 12-13 Nisan'da kurtarılan 6 bin göçmenden sonraki en yüksek sayı olduğu ifade edildi.

Cameron: Mültecileri kurtarırız ama İngiltere'ye götürmeyiz

ANSA haber ajansında yer alan haberde ise güvenlik güçlerinin Libya açıklarında yürüttükleri kurtarma operasyonu sırasında 10 göçmenin cesedini denizden topladığı belirtildi. Haberde, toplam 16 göçmen teknesinden acil durum sinyali alındığı, bunlardan 4'ü için kurtarma operasyonu düzenlendiği bildirildi.

YOLDA DOĞUM YAPTI

İtalya Deniz Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada da Sicilya Kanalı, Lampedusa ve Libya arasında kalan bölgede dün devriye gemilerinin 2 binden fazla kişiyi kurtardığı duyuruldu. Açıklamada, Bettica devriyesinde kurtarılan hamile göçmenlerden birinin ana karaya taşınırken yolda doğum yaptığı aktarıldı. Doğum sırasında sağlık ekiplerinin hemen müdahale ettiği ve anne ile bebeğin durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Dramın sembolü olan fotoğrafın hikayesi

BU YIL 51 BİN GÖÇMEN AVRUPA’YA AYAK BASTI

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Melissa Fleming, bu yıl başından beri Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya yaklaşık 51 bin kaçak göçmenin ulaştığını ve yaklaşık bin 800 göçmenin ise hayatını kaybettiğini ifade etti.

Cesetlerin taşınmasını böyle izledi

Fleming, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, 3 Mayıs'a kadar İtalya'ya 30 bin 500 göçmenin, Yunanistan'a ise 19 bin 307 göçmenin ulaştığını belirtti. Fleming, Malta ve İspanya'ya gidenlerle bu sayının 51 bine yaklaştığını bildirdi.

Akdeniz'i geçerek geçen sene Avrupa'ya 219 bin kaçak göçmenin ulaşmış, 3 bin 500 kişi ise denizde hayatını kaybetmişti. Avrupa'ya ulaşan göçmenlerin geldiği ülkeler arasında ilk dört ülke savaştan kaçanların bulunduğu ülkeler. Sıralamada Suriye ilk sırada yer alırken, Suriye'yi Afganistan, Eritre ve Somali takip etti. (AA)

Mustafa Akıncı, Rum lider Anastasiadis ile görüşecek

"Tekne faciası"nın sorumlularına otuzar yıl hapis