Akdeniz'de 40 göçmen boğuldu

Akdeniz'de 40 göçmen boğuldu
Akdeniz'de 40 göçmen boğuldu
Çocukları Kurtarın Vakfı, İtalya'nın Sicilya Adası'na geçmek isteyen yaklaşık 40 Afrikalı göçmenin pazar günü boğularak hayatını kaybettiğini açıkladı.

RADİKAL - Çocukları Kurtarın Vakfı (Save The Children) sözcüsü Giovanna di Benedetto, AFP’ye yaptığı açıklamada pazar günü İtalya’nın Sicilya Adası’na gitmeye çalışan yaklaşık 40 göçmenin bulundukları ahşap tekneden düşerek boğulduklarını açıkladı.

Al Jazeera'de yer alan habere göre, 200’den fazla kişiyi taşıyan bottan en az 137 kişi kurtuldu. Göçmenlerin çoğu Gana, Mali, Gambia, Senegal ve Fildişi Sahili gibi ülkelerden geliyor. Bulunan beş ceset, kurtulanlarla birlikte “Zeran” adlı kargo gemisiyle Sicilya’nın doğusundaki Catania’ya getirildi.

1800 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İtalya’nın Fransa ile birlikte haftasonu yürüttüğü operasyonla yaklaşık 4 bin göçmen Libya açıklarında kurtarılmış, kurtarılanlar İtalya’nın güneyindeki Lampedusa adasına götürülmüştü.

Birleşmiş Milletler'den insan kaçakçılığına karşı çağrı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Melissa Fleming, bu yıl başından beri Akdeniz'i geçerek Avrupa 'ya yaklaşık 51 bin göçmenin ulaştığını ve yaklaşık 1800 göçmenin ise hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu ölümlerin 1300'ü Nisan ayında gerçekleşti.

Cameron: Mültecileri kurtarırız ama İngiltere'ye götürmeyiz

80 BİN EURO ÜCRET ALIYORLAR

Baharla birlikte havaların ısınması ve denizlerdeki olumlu koşullar insan kaçakçılığını artırıyor. İtalya İçişleri Bakanlığı, kaçak göçmen sayısının geçen yıla oranla 30 bin kişi kadar artarak 2015’te 200 bine ulaşabileceğini açıkladı. İtalyan mahkemesinin yürüttüğü bir soruşturmaya göre kaçakçılar, her göçmenden yaklaşık 80 bin euro ücret alıyor. Özellikle Afrika ve Ortadoğu ’dan gelen göçmenler yeni bir hayat umuduyla tehlikeli koşullarda seyahat ediyor.

"Tekne faciası"nın sorumlularına otuzar yıl hapis

Son olarak yaklaşık 950 kişiyi taşıyan geminin Libya açıklarında batması, Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliğince Akdeniz’de yaşanan en büyük tekne faciası olarak ifade edilmişti.

Akdeniz'de 2 günde yaklaşık 6 bin göçmen denizden kurtarıldı