Akdeniz'de facia: 700 göçmen kayıp

Akdeniz'de facia: 700 göçmen kayıp
Akdeniz'de facia: 700 göçmen kayıp

İtalya Sahil Güvenlik ekipleri kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Akdeniz'de yine bir kaçak göçmen faciası yaşandı. 700'den göçmeni taşıdığı belirtilen bir gemi battı. Şimdiye kadar 28 kişinin kurtarıldığı, arama çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

RADİKAL - Akdeniz'de, İtalya ile Libya arasında kalan ve Sicilya Kanalı olarak adlandırılan bölgede 700'den gazla göçmeni taşıyan tekne battı. Teknedekilerin tamamına yakınının kayıp olduğu bildirilen olayın, Akdeniz’de meydana gelen en büyük göçmen faciası olduğu belirtiliyor.

Kaçak göçmenleri taşıyan teknenin Libya karasularında gece yarısı alabora olduğu bildirildi.

Başlatılan arama çalışmalarında şimdiye kadar 28 kişinin kurtarıldığı belirtildi. Reuters'ın haberine göre teknede 700'den fazla kaçak göçmen olduğu kurtarılanlar tarafından ifade edildi.

İtalyan sahil güvenlik yetkilileri geniş çaplı arama kurtarma çalışması başlattı. Malta donanması da kurtarma çalışmasına destek verdiğini açıkladı. Kurtarma çalışmasına 20 gemi ve 3 helikopter katılıyor.

Teknenin Libya kıyılarından 96 kilometre, İtalya'nın Lempedusa adasının ise 193 kilometre açığında battığı belirtiliyor.

Times of Malta gazetesinin haberinde, göçmenlerin bölgeden geçen bir ticari gemiye seslenmeye çalışırken bir tarafa yığılması nedeniyle dengesi bozulan teknenin battığı ifade edildi.

PAPA ÖLENLER İÇİN DUA ETTİ

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, dün gece Akdeniz’de teknelerinin batması sonucu öldüğü tahmin edilen 700’e yakın göçmen için dua ederken, uluslararası toplumu, bu soruna çözüm bulmaya çağırdı.

Geleneksel Pazar ayini Angelus kapsamında Papalık Sarayı’ndaki çalışma ofisinin penceresinden binlerce kişiye seslenen Papa Francesco, “Akdeniz sularında yeni bir trajedi haberi geldi. Libya’nın 60 mil açığında göçmenlerle dolu bir tekne battı ve yüzlerce kurban olmasından korkuluyor. Bu trajedi karşısında en derin üzüntülerimi ifade ediyor, ölenler ve onların aileleri için dua ediyorum” dedi.