Akdeniz'deki 'nesne'ler İsrail füzesi çıktı

Akdeniz'deki 'nesne'ler İsrail füzesi çıktı
Akdeniz'deki 'nesne'ler İsrail füzesi çıktı

Suriye’ye olası operasyon nedeniyle ‘diken üstünde’ günler yaşanırken, İsrail ve ABD ‘güç gösterisi’ olarak yorumlanabilecek bir adım atıp Akdeniz’de füze denemesi yaptı. Dünya olayı ilk olarak Rusya’dan öğrendi. Savunma Bakanlığı Doğu Akdeniz’e doğru ateşlenen iki balistik ‘nesnenin’ Armavir’deki radar üssündeki füze erken uyarı sistemi tarafından Türkiye saatiyle 09.16’da tespit edildiğini açıkladı. Füzelerin, ‘Akdeniz’in orta bölümünden geçip doğu kıyılarına yollandığı ve denize düştüğü’ kaydedildi. Açıklamada, füzeleri kimin ateşlediği ve hedefin neresi olduğu belirtilmezken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in olaydan derhal haberdar edildiği vurgulandı. Bakanlık bu açıklamadan saatler önce de ‘ABD’nin Akdeniz’de askeri varlığını arttırmasını ‘gerilimi yükselttiği’ gerekçesiyle eleştirmişti.
İsrail ordusu ilk olarak “Haberdar değiliz” açıklaması yapsa da, daha sonra Savunma Bakanlığı, ‘ABD ile ortak füze denemesi yapıldığını’ duyurdu. Füzelerin Akdeniz üzerinde ilk test uçuşunu yaptığı aktarılan açıklamada, “Saat 09:15’te plan çerçevesinde ateşlenen Sparrow füze sistemi, Füze Savunma Organizasyonu (IMDO) ve ABD Savunma Ajansı yetkilileri tarafından uçuş testini, tüm operasyonel unsurlar içerisinde hareket ettirerek başarıyla tamamladı” denildi. Savunma Bakanı Moşe Yaalon da, ‘denemenin zamanlamasının kötü olup olmadığı’ sorusuna ‘İsrail’in askeri üstünlüğünü korumak için çalışması gerektiği’ yanıtını vermekle yetindi.
ABD Donanması’ndan bir yetkili, “Akdeniz’deki Amerikan gemilerinden hiçbir füze fırlatılmadı” demekle yetindi. Yetkilinin, denemeye dair doğrulama veya yalanlama ifadesi kullanmaması dikkat çekti. Washington’daki bir yetkili ise “İsrail, balistik savunma kapasitesini sınamak için kıyılarında rutin olarak füze denemesi yapar” dedi. Rusya’nın Şam Büyükelçisi başkentte füze saldırısı ya da patlama olmadığını açıklarken, Suriye güvenlik kaynakları da ‘ülke topraklarına füze düşmediğini’ söyledi. Uzmanlar, ‘ABD’nin olası operasyon öncesinde deneme amaçlı füze attığı ve Rusya’nın da radarlarının çalıştığını göstermeyi hedeflediği’ yorumu yaptı.