Akıbeti belli oluyor

Akıbeti belli oluyor
Akıbeti belli oluyor
Wikileaks köstebeği Manning ön duruşmada 9 aylık gözaltısının cezalandırma niteliğinde olduğu savıyla davanın düşürülmesini istedi.

ABD ’nin gizli diplomatik yazışmalarını Wikileaks sitesine sızdırmakla suçlanan er Bradley Manning’in pazar gününe kadar sürecek ön duruşmaları dün başladı. Maryland eyaletindeki Fort Meade üssündeki duruşmada Manning’in düşmana yardım ve casusluk dahil 22 ayrı suçtan yargılanıp yargılanmayacağına karar verilecek. Avukatları ise Manning’in ‘daha yargılanmaya başlamadan hukuksuz şekilde çok zor şartlar altında gözaltında tutularak hâlihazırda cezalandırıldığı’ gerekçesiyle davanın düşürülmesini talep ediyor. 
23.5 saat hücrede kalıyor 

Mayıs 2010’da yakalandığında Irak’ta istihbarat uzmanı olarak görev yapan 24 yaşındaki Manning, Temmuz 2010-Nisan 2011’i kapsayan gözaltı süresinde ‘kötü muamaleye maruz kaldığını’ öne sürüyor. İddialar arasında güvenlik gerekçesyle günde 23.5 saat penceresiz hücrede tutulması, intihar edebileceği şüphesiyle geceleri giysileri alınıp çıplak uyumaya zorlanması, battaniye ve yastık verilmemesi, her sabah 05.00’te uyandırılıp saat 22.00’ye kadar uyanık tutulması ile kendisini yaralama riski nedeniyle her 5 dakikada bir hücresine kontrole gelen gardiyanların yatağında yatmasına ya da duvara yaslanmasına izin vermemesi bulunuyor.
Askeri yetkililer ise Manning’in ‘kendisini ve diğerlerini yaralama riski bulunduğu’ gerekçesiyle ‘yüksek güvenlikli cezaevi’ standartlarında tutulmasının uygun olduğunu savunuyor. Ancak buna karşın Manning’in ‘tehdit oluşturmadığının belirtildiği ve yaralanmayı önleyici statüde tutulmasına gerek olmadığına’ dair 16 psikiyatrik rapor da kayıtlara geçmiş durumda. Avukatları da bu sebeple, Manning’in 9 ay gözaltında tutulduğu Quantico’daki Deniz Piyadeleri Tugayı’nda görev yapmış bir subayı tanık gösterdi. Emekli Albay Daniel Choike önceki günkü ifadesinde, “Komutanlar, psikiyatristlerin gözaltı şartlarının iyileştirilmesi tavsiyesini reddetti” dedi.
Manning uzlaşma yoluna giderek suçlamalardan ‘görece hafif olanları’ kabul etmek istediğini açıklarken, düşmana yardım suçlamasını kabul etmesi beklenmiyor. Düşmana yardım için idam cezası isteminde bulunulabilmesine karşın savcılar müebbet hapis isteyeceklerini açıklamıştı. Eğer dava düşürülmezse, Manning’in davası 4 Şubat’ta başlayacak.(FORT MEADE / AP)