'AKP reformları gerçekleştiremedi'

'AKP reformları gerçekleştiremedi'
'AKP reformları gerçekleştiremedi'
Fas'ta onbinlerce kişi, reformları gerçekleştiremediği gerekçesiyle AKP'yi protesto etti.

Fas’ta ülke yönetiminde bulunan ve Türkiye ’deki muadiliyle aynı adı taşıyan Adalet ve Kalkınma Partisi ( AKP ) protesto edildi. Yapılan gösterinin, yeni hükümetin iktidara geldiği ocak ayından bu yana, sendikalar ve sivil örgütler tarafından düzenlenen en büyük gösteri olduğu belirtildi. Onbinlerce eylemci, İslamcı hükümetin reform vaatlerini yerine getirmediğini belirtti.

Fas'ın en büyük kenti Kasablanka'da Başbakan Abdulilah Benkiran hükümetinin istifa etmesini talep eden göstericiler, toplumsal ve siyasi reformların gerçekleştirilmediğini iddia etti.

MUHALEFET DİYALOG ÇAĞRISI YAPTI
AKP yönetimindeki iktidarın, barışçıl gösterilere müdahalesini de protesto eden onbinlerce eylemci, Başbakan Abdulilah Benkiran'ın söz verdiği reformları yerine getirmediğini söyledi. Sendikalar, sol partiler ve reformcu 20 Şubat Hareketi grubunun gerçekleştirdiği eylemde, "hükümetten öncelikle halkına saygılı olmasını istiyoruz" sloganları atıldı. Göstericiler, İslamcı hükümetten stratejisini değiştirmesi ve ülkedeki ciddi sosyal sorunları çözmek için samimi bir diyalog başlatmasını da talep etti.

GENÇLERİN YARISI İŞSİZ
Kuraklık ve turizm gelirlerinin düşmesiyle ekonomisi zora giren Fas'ta, sendikalar maaşların ve sosyal koşulların iyileştirilmesi istiyor. 32 milyonluk nüfusun yüzde 30'unu gençlerin oluşturduğu Fas'ta yüksek işsizlik ve okuma yazma oranın çok düşük olması en büyük sorunların başında geliyor. Fas'ta 15 ile 29 yaş arasındaki gençlerin neredeyse yarısı ya okula gitmiyor veya işsiz. (ntvmsnbc)