Al Jazeera gazetecileri serbest bırakıldı

Al Jazeera gazetecileri serbest bırakıldı
Al Jazeera gazetecileri serbest bırakıldı
Mısır'da 411 gündür hapiste tutulan ve haklarında yeniden yargılama kararı verilen Al Jazeera'nin iki gazetecisinin ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı bildirildi.

RADİKAL - Mısır'da tutuklu bulunan Peter Greste'in serbest bırakılmasının ardından Baher Muhammed ve Muhammed Fehmi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Gazeteciler 411 gündür tutuklu bulunuyordu.

Mısır Yargıtay Mahkemesi tutuklu Al Jazeera çalışanlarının yeniden yargılanma kararının gerekçesinin 'delil yetersizliği' ve 'savunma hakkına özensizlik' olduğunu açıklamıştı. Avustralyalı Peter Greste, geçtiğimiz hafta Sisi'nin af yetkisiyle serbest bırakılmasının ardından ülkeyi terk etmişti.

KANADA BAŞBAKANI, SİSİ'YE MEKTUP YAZMIŞTI

Diğer iki gazeteci Baher Muhammed ve Muhammed Fehmi hakkında ise herhangi bir karar açıklanmadı. Aynı zamanda Kanada vatandaşı olan, Muhammed Fehmi, geçtiğimiz hafta Mısır vatandaşlığından ayrılmıştı. Kanada Başbakanı Harper, Muhammed Fehmi’nin serbest bırakılması için Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’ye mektup göndermişti.

Mısır'da gazeteci Fehmi de serbest bırakılabilir


'YALAN HABER YAPMAKLA' SUÇLANMIŞLARDI

Al Jazeera muhabirleri Peter Greste ve Muhammed Fehmi 'yalan haber yaymak' ve darbe yönetimi tarafından 'terör örgütü' ilan edilen Müslüman Kardeşler'e yardım etmek suçlamasıyla yedi yıl hapse mahkûm edilmişti. Baher Muhammed aynı cezanın yanı sıra, ' silah bulundurduğu' iddiasıyla üç yıl daha ceza alınca cezası 10 yıla çıktı.

Gazeteciler 29 Aralık 2013'te gözaltına alınmış ve Haziran ayında söz konusu ağır hapis cezalarına çarptırılmıştı. (Al Jazeera Türk)

Clooney'den Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'yle görüşme talebi