Al Jazeera gazetecilerine üç yıl hapis

Al Jazeera gazetecilerine üç yıl hapis
Al Jazeera gazetecilerine üç yıl hapis
Kahire Ceza Mahkemesi, Al Jazeera çalışanı üç gazeteciyi, 'kamu güvenliğini tehdit edecek yanıltıcı yayın yapmak ve terör örgütlerine destek vermek' gerekçesiyle 3'er yıl ağırlaştırılmış hapis cezasına mahkum etti.

RADİKAL - Mısır kamuoyunda "Marriott Hücresi" olarak bilinen davada Al Jazeera kanalı çalışanı 3 gazeteci hakkında 3'er yıl ağırlaştırılmış hapis cezası verildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kahire Ceza Mahkemesi, " kamu güvenliğini tehdit edecek yanıltıcı yayın yapmak ve terör örgütlerine destek vermekle" suçlanan Al Jazeera İngilizce kanalı çalışanı Mısır asıllı Kanada vatandaşı Muhammed Fehmi, Avusturalya vatandaşı Peter Greste ve Mısır vatandaşı Bahir Muhammed hakkında 3'er yıl ağırlaştırılmış hapis cezası verdi. Mahkeme heyetinin söz konusu davada yargılanan Suheyb Said, Halid Abdurrauf ve Şadi Abdulhamid hakkında da 3'er yıl hapis cezası verirken Halid Abdurrahman ve Nura Hasan el-Benna'nın ise beraatine hükmettiği belirtildi. Savunma heyeti üyesi Şaban Said, karara ikinci kere itiraz edilebileceğini belirtti.

Fehmi'nin eşi Merve Fehmi ve avukat Amal Clooney

Clooney'den Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'yle görüşme talebi

SİSİ'NİN ONAYIYLA SERBEST BIRAKILMIŞTI 

Al Jazeera muhabirleri Mısır asıllı Kanada vatandaşı Muhammed Fehmi ve arkadaşları Avustralya vatandaşı Peter Greste ile Mısır vatandaşı Bahir Muhammed, 29 Aralık 2013'te, "Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) lehine yanıltıcı haber yaptıkları" iddiasıyla Marriott otelinde tutuklanmıştı.

Amal Clooney: Mısır'da tutuklanmakla tehdit edildim

Kahire Ceza Mahkemesi, geçen yıl haziran ayında söz konusu gazetecileri, 7-10 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırmıştı. Temyiz Mahkemesi ise 1 Ocak 2015'te 3 kişi hakkında verilen hükmü bozarak, yeniden yargılanmalarına hükmetmişti. Greste, bir yıldan fazla devam eden tutukluluğun ardından 1 Şubat'ta, Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi'nin onayıyla serbest bırakılmış ve sınır dışı edilmişti

Al Jazeera çalışanı gazeteci serbest

Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper da Fehmi'nin serbest bırakılması için Sisi'ye mektup göndermişti. (AA) 

Mısır'da gazeteci Fehmi de serbest bırakılabilir