Aleksey Navalny elektronik kelepçelerini çıkardı

Aleksey Navalny elektronik kelepçelerini çıkardı
Aleksey Navalny elektronik kelepçelerini çıkardı
Rusya'da ev hapsinde bulunan muhalif Aleksey Navalny, kelepçesini çıkararak fotoğrafını Twitter'dan paylaştı.

RADİKAL - Rusya'da muhalif Aleksey Navalny, kendisine verilen ev hapsi cezasının Rusya Ceza Muhakemesi Kanunu'na aykırı olduğunu öne sürerek karara uymayacağını açıkladı ve elektronik kelepçelerini çıkardı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı gösterilerin kilit ismi olarak nitelendirilen muhalif aktivist, blog yazarı ve avukat Aleksey Navalny, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Rusya ceza muhakemesi kanunu, cezası mahkemece belirlenen bir kişinin ev hapsinde tutulamayacağını söylüyor. Ev hapsi, sanık ya da şüpheliler için, benim adli cezam ise belirlendi" ifadelerini kullandı. Navalny, yerinin belirlenmesi için ayağına takılan elektronik kelepçeyi de çıkarttı ve kelepçenin fotoğrafını Twitter hesabından paylaştı.

POLİSİN İŞLEM YAPTIĞI BİLDİRİLDİ

Öte yandan polisin, Navalny'nin kırdığı kelepçeyle ilgili işlem yaptığı belirtildi. Rus basınına açıklama yapan Navalny, önümüzdeki günlerde normal hayatına dönerek, rüşvetle mücadele fonundaki işlerine devam edeceğini kaydetti. Navalny ve kardeşine, bir kozmetik şirketinden zimmete para geçirme suçlamasıyla yargılandıkları davada üç buçuk yıl hapis cezası verilmişti. Mahkeme, Aleksey Navalny'nin cezasını denetimli serbestliğe çevirmiş ancak kardeşi Oleg Navalny tutuklanarak ceza evine götürülmüştü. (AA)