Alışveriş yap, işi kap!

Alışveriş yap, işi kap!
Alışveriş yap, işi kap!
Son on yılın en kötü işsizlik oranları ile karşı karşıya olan İtalya'da bir süpermarket zinciri müşterilerine, 30 Euroluk harcama karşılığında kasiyer ya da raf görevlisi olma şansı sunuyor.

Müşterilerin yapması gereken en az 30 Euro harcamak ve fişlerini saklamak. Kazananlar ise çekilişle belirleniyor. Ödül yarı zamanlı olarak haftada 24 saat süpermarkette çalışmak. Aylık maaş ise 1100 Euro.

İtalya ’nın krizle boğuştuğu dönemde böyle bir kampanya düzenleyerek hem reklamını yapan hem de müşteri sayısını arttıran OnePrice Süpermarketler zincirine eleştiriler de var. Work in Progress Vakfı Başkanı Tommaso Dilonardo bu girişimi ‘işsizlerin suratına çarpılan bir tokat’ olarak niteledi. Dilonardo’ya göre, insanların iş bulmak için uğraştığı bir dönemde, iş çekilişle verilen bir ödüle dönüştürülemez.

TATİL ÖDÜLÜ DE VAR Süpermarketin insan kaynakları yöneticisi Alessandra Aloisi ise “Bizim yarışmamız her toplumsal sınıftan ve her yaştan kişiye açık. Bazı müşteriler kazandıkları ödülü akrabalarına veya arkadaşlarına verip veremeyecekelerini soruyorlar. OnePrice bu zor zamanlarda insanlara bir şans sunmak istedi ve bu çekiliş süpermarketler arasında da çok popüler oldu. Hatta bedava tatil ödülleri olan çekilişler bile düzenleniyor” diyerek eleştirilere yanıt verdi. İtalya’da işsizlik oranı geçen ay %11’i buldu. OECD’nin açıklamasına göre bu oran gelecek yıl daha da artacak. (RADİKAL/ DIŞ HABERLER )