'Allah'ın izniyle Türk uçaklarını düşüreceğiz'

'Allah'ın izniyle Türk uçaklarını düşüreceğiz'
'Allah'ın izniyle Türk uçaklarını düşüreceğiz'
Irak Parlamentosu Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı İskender Vitvit, Türkiye'nin Kandil'i bombalaması halinde Türk jetlerini vuracaklarını açıkladı.

RADİKAL - Ankara -Bağdat hattında tansiyonun yükseldiği bir dönemde Irak Parlamentosu Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı İskender Vitvit, Türkiye ’nin Kandil’deki PKK hedeflerini bombalarken Irak hava sahasını ihlal etmesini eleştirdi.

New York Times gazetesi Irak’ın ABD ’den savaş uçağı ve Rusya’dan hava savunma sistemi alma çabalarını haberleştirirken eski hava kuvvetleri yetkililerinden Vitvit’in şu sözlerine yer verdi:

“Türkiye’nin Irak topraklarında PKK’yı hedef aldığı saldırılara karşı ordumuz hazırlık yapacak. Allah’ın izniyle bu uçakları düşürmek için Irak’ı silahlandıracağız.”

‘IRAK’IN GÜCÜ YOK’
ABD ordusunda Irak’la ilişkilerden orumlu olan Tuğgeneral Robert L. Caslen Jr. ise Türkiye’nin Irak’taki bazı hedefleri vurmasının ‘Irak’ı rahatsız ettiğini belirterek “Irak hava sahasını kontrol edecek güçte olmadığını kabul ediyor ve bu konuda çok hassas. Türk jetleri Kürt hedeflerini vurmak için Irak hava sahasına her girdiğinde bunu görüyorlar ve bu durum güçlerine gidiyor” diye konuştu.

Haberde Suriye’deki savaşın Irak’ı istikrarasızlığa sürüklediği, ülkedeki Sünni militan grupların Suriyeli muhaliflerle de koordinasyon içinde saldırılarını arttırdığı ifade edildi. Gazeteye konuşan Anbar’daki aşiret liderlerinden Şeyh Hamid el Hayis ise Sünni grupların Irak’ta Özgür Irak Ordusu adıyla yeni bir oluşum altında örgütlendiğini ifade etti.