Alman cezaevlerine Türk imam atanması tartışma başlattı

Alman cezaevlerine Türk imam atanması tartışma başlattı
Alman cezaevlerine Türk imam atanması tartışma başlattı
Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde 117'si DİTİB'ten olmak üzere 122 imamın hapishanelerde gönüllü görev yapmaları eleştirildi. Parlamentoda muhalefet partileri konuyla ilgili Adalet Bakanı Thomas Kutschaty'nin yanıtlaması için iki soru önergesi verdi.

RADİKAL - Almanya 'da, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) imamları ile ilgili tartışma büyüyor. Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde 117'si DİTİB'ten olmak üzere 122 imamın hapishanelerde gönüllü görev yapmaları eleştirildi.

Parlamentoda muhalefetçe verilen iki soru önergesinde, Adalet Bakanı Thomas Kutschaty'ya imamların hapishanelerde mahkumlarla neler konuştuklarının bilinip bilinmediği konusu soruldu.

Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) ve Hür Demokrat Parti (FDP) gruplarınca hapishanelerde imamların, aşırı dincilerden nasıl ayrı tutulabildiği soruldu.

Focus dergisinin haberine göre, Bakan Kutschaty, imamların Federal Anayasayı Korumu Örgütü tarafından kontrol edilmediklerini, standart hapishane güvenlik kontrollerinden geçen tüm imamların ayrı bir kontrolden geçirilmesinin anlamsız olduğunu söyledi. Alman bakan şöyle dedi: "Tığ öğretmeye gelen yaşlı kadınları da kontrol etmek zorunda olurduk. Aşırı dinci imamların hapishanelerimize girmeleri gibi herhangi bir sorunla bu güne kadar karşılamadım."

117 DİTİB İMAMI

Parlamentoda imamlarla ilgili bilgiler veren Eyalet Adalet Bakanı Kutschaty, Kuzey Ren Vestfalya’da hapishanelerde gönüllü görev yapan toplam 122 imamdan 117’sinin Türk Başkonsolosluğu’nun önerdiği imamlar olduğunu söyledi. Kutschaty, şöyle konuştu: "Bunlar 4 yılda bir Türkiye ’den değişimli olarak tayin edilen Türk memurlarıdır. Paralarını Türkiye ödemektedir.

Ayrıca Türkiye, bunların seçiminde çok titiz davranmaktadır. Özellikle Türkiye’nin selefileri korumaya hiç de ihtiyacı yoktur." Haberde, Kuzey Ren Vestfalya’da hapishanelerde 23 aşırı dinci zanlının ve iki mahkumiyet almış aşırı dinci mahkumun bulunuduğu yer aldı. Bunların yirmisinin yandaşlarından izole edildiğini sadece 3 tanesini diğer mahkumlarla bağlantısının da kesildiği belirtildi. (AHMET İNCEL/DHA)