Alman Cumhurbaşkanı istifa etti

Alman Cumhurbaşkanı istifa etti
Alman Cumhurbaşkanı istifa etti
Bild Gazetesi'ne baskı yaptığı ve gazeteci Kai Diekmann'ı telefonla tehdit ettiği belirtilen Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, baskılara dayanamayarak istifa etti.

Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı olduğu dönemde görevini kötüye kullandığı şeklindeki haberler nedeniyle yoğun baskı altında bulunan Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff görevinden istifa etti. Wulff, bugün cumhurbaşkanlığı konutu olan Bellevue Sarayı'nda yaptığı açıklamada, görevini en iyi şekilde yaptığını ve ülkede yaşayan insanların kökenleri ne olursa olsun birlikteliği için çaba harcadığını belirterek, ülkedeki uyumun başarılı olabilmesi için Almanya'nın halkın büyük çoğunluğunun güvenine sahip bir cumhurbaşkanına sahip olması gerektiğini söyledi.

Kendisi hakkında son zamanlarda çıkan haberler nedeniyle yeteri kadar güvene sahip olmadığına inandığını, görevini ne ülke içinde ne de yurt dışında başarılı bir şekilde ifa etmesinin mümkün olduğunu ifade eden Wulff, bu nedenle bugünden geçerli olmak üzere görevinden istifa ettiğini kaydetti. Aşırı sağcılar tarafından öldürülen 8 Türk ve 1 Yunan kurbanın anılması amacıyla 23 Şubat'ta düzenlenecek törende de Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bir konuşma yapacağını belirten Wulff, kendisi hakkında yürütülecek soruşturmalar sonucunda da tümüyle aklanacağına inandığını söyledi. Hatalar yaptığını, ancak her zaman dürüst olduğunu, hakkında çıkan haberlerin kendisini ve eşini çok incittiğini ifade eden Wulff, kendisiyle çalışan herkese ve eşine desteklerinden dolayı da teşekkür etti. 

VEKALETEN SEEHOFER GÖREVDE
Almanya'da yeni bir cumhurbaşkanı seçilene kadar Federal Eyalet Temsilciler Meclisinin (Bundesrat) dönem başkanlığını yürüten Bavyera Eyaleti Başbakanı Horst Seehofer, cumhurbaşkanlığı görevini vekaleten yürütecek. Almanya'da bir cumhurbaşkanının istifa etmesinden sonra yeni cumhurbaşkanını belirlemek üzere 30 gün içinde Bundesversammlung adı verilen kurulun oluşturulması gerekiyor. Bu kurul Federal Meclis (Bundestag) üyelerinden ve eşit sayıda Bundesrat'ın belirleyeceği kişilerden oluşturuluyor. İtalya ziyaretini iptal eden Başbakan Merkel'in de bir açıklama yapması bekleniyor.

Merkel, Seehofer ve Hür Demokrat Parti (FDP) genel başkanı olan Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Philipp Rösler'in de yarın bir araya gelerek yeni cumhurbaşkanı adayı üzerinde görüşmesi öngörülüyor. Cumhurbaşkanı adayı olarak Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Çalışma Bakanı Ursula von der Leyen, Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert, eski Çevre Bakanı Klaus Töpfer, daha önce Wulff'a karşı cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetmiş olan Joachim Gauck ve Federal Anayasa Mahkemesi Başkanı Andoreas Vosskuhle'nin de adı geçiyor. 

MERKEL GÖRÜŞMEYİ ERTELEDİ
İstifa haberinin duyulmasının ardından İtalya Başbakanı Mario Monti ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında bugün Roma'da yapılması beklenen görüşme de Alman Şansölyesinin isteğiyle iptal edildi. Başbakan Monti ile Alman mevkidaşı Merkel arasında bugün Roma'da İtalyan Başbakanlığı'nda yapılması planlanan ikili görüşmede, İtalya'nın ve Avrupa'nın içinde bulunduğu mali borç krizine karşı atılan ve atılacak yeni adımların görüşüleceği ifade ediliyordu. Merkel'in, Almanya'da yaşanan iç gelişmeler sebebiyle İtalyan mevkidaşı Monti'ye telefon açarak, ziyareti iptal ettiği açıklandı. Almanya Başbakanı, planlanan programa göre bugün Mario Monti ile ortak bir basın toplantısı düzenledikten sonra İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından kabul edilecekti. 

'ARKADAŞTAN BORÇ ALINABİLMELİ'
Bir tanıdığından çok uygun koşullara aldığı ev kredisiyle ilgili tartışmalar durulmadan, bu konudaki haberi yayınlamaması için Bild gazetesine baskı yaptığı ortaya çıkan Cumhurbaşkanı Wulff, yasalara aykırı hiçbir şey yapmadığını ve göreve beş yıllığına seçildiğini söyleyerek, istifa taleplerini geri çeviriyordu. Wulff, Diekmann’ı haberin yayınlanmasının Körfez Ülkeleri'ne yaptığı geziden dönene kadar, yani bir gün ertelenmesi için aradığını belirtmiş ve gazeteyi aramasının nedeninin son günlerde medyada bahsedildiği gibi eleştirel bir haberin yayınlanmasını engellemek olmadığını öne sürmüştü.

Cumhurbaşkanı Wulff ayrıca aldığı kredi ve tatil gezilerinin arkasında olduğunu savunmuş ve arkadaşlardan borç almanın mümkün olmadığı bir ülkenin Cumhurbaşkanı olmak istemediğini söylemişti. Bununla da yetinmeyen Alman Cumhurbaşkanı, BW Bank'tan aldığı kredinin normal koşullarda alındığını, herkes gibi faiz riskini kendisinin taşıdığını ve bundan hiçbir ekstra yarar sağlamadığını öne sürmüştü. (radikal.com.tr-AA)