Alman Gizli Servisi'nde 2. istifa

Alman Gizli Servisi'nde 2. istifa
Alman Gizli Servisi'nde 2. istifa
Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi öldüren Neonazi terör hücresi ilgili istihbarat hataları ve iddialar Alman Gizli Servisi'nde bir istifaya daha yol açtı

CNN TÜRK - Neonazi terör hücresinin uzun süre yakalanamamasında ihmali olan kurumlardan Thüringen eyaleti IC İstihbarat Teşkilati'nin Başkanı Thomas Sippel erken emekli edildi. Gerekçe olarak eyalet meclisinin gizli servise güvenin kalmaması gösterildi.

Neonazi cinayetlerini araştıran Thüringen Eyalet Meclisi komisyonuna, Sippel detaylı bilgi vermemekle eleştirilmişti. Komisyonun talebi olan aşırı sağ çevrelerde görevlendirilen ajanların listesini de Sippel komisyona sunmaya karşı çıkmıştı.

Neonazi teröristler eyaletin sınırlarında yer alan Jena şehrinden geliyor. Teröristler yakalandıklarında üzerinden gizli servis ajanlarına verilen sahte kimlikler çıkmıştı.

Gizli servisle bu teröristlerin doğrudan bağlantısı olduğunu gösteren ciddi ipuçları var. Üstelik gizli servisin arşivindeki terör hücresiyle ilgili 7 dosyanın imha edildiği skandalı son olarak ortaya çıktı. Gizli servis gibi Alman polisinin de olaylarda ihmali bulunduğu iddialari var.

Meclis Araştırma Komisyonu'nda yapılan son oturumda, Türklerin yoğun yaşadığı Köln Keupstr'deki çivili bomba saldırısında net biçimde aşırı sağcı sinyaller olmasına rağmen polisin bunları görmezden geldiği sonucuna varıldı.(cnntürk)


  ETİKETLER:

  CNN

  ,

  CNN Türk

  ,

  İstihbarat

  ,

  bomba

  ,

  emekli

  ,

  Karşı