Alman kanalı: Hitler Türkiye'yi örnek aldı

Alman kanalı: Hitler Türkiye'yi örnek aldı
Alman kanalı: Hitler Türkiye'yi örnek aldı
Alman Phoenix kanalı belgeselinde sıra dışı bir iddia ortaya atıldı: 'Hitler baktı ki Türkiye ceza almıyor, Yahudilere soykırım yaptı.'

RADİKAL - Alman 'Phoenix’ kanalı, 'Ermeni Soykırımı'yla ilgili bir belgesel yayınladı. Phoenix, 'Ageth' isimli belgeselinde Türkiye ’nin "soykırımı yok saydığını, görmezden geldiğini" duyurdu. Yaşanan güncel, tarihsel olayları ekrana taşıyan Phoenix, "Türklerin son yüzyılın ilk soykırımını yaptığını, Ermenileri zorunlu göçe teşvik edip, kasıtlı öldürdüklerini" belirtti. 

Belgeselde Türk hükümeti ve Türkiye’yi suçlayan kanal, Nazi döneminde Hitler’in, Türkiye’nin "soykırım yapıp uluslararası alanda ceza almadığını görünce kendisinin Yahudilere yönelik soykırıma yöneldiğini" anlattı. Belgeselde Ermeni diasporasının önde gelen isimleri, Fransa eski Endüstri Bakanı Patrick Deveciyan'ın soykırım hakkında görüşlerine yer verildi.

Papa: Öfke, diyalog kurmayı bilmemenin işaretidir

'SOYKIRIM YAPTI, İNKAR EDİYOR'

Almanya ’nın en büyük gazetelerinden biri olan Welt am Sonntag gazetesi ise bugünkü sayısında "Sonunda gerçekleri bilmek istiyoruz" başlığı altında Türkiye ve Almanya’yı suçladı. Robin Alexander, C. C. Malzahn, Daniel F. Sturm imzasıyla çıkan makalede, "Türkiye soykırım yaptı, inkâr ediyor. Almanya ise sessiz kalıyor" dendi. (DHA) 

Economist: Türkler Ermeniler ile ilişkilerini düzeltmeli


  http://www.radikal.com.tr/1339626133962612

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hitler "Osmanlıyı" örnek aldı - muratcelik123

  Alevi "soykırımı" / Ermeni "soykırımı" / "etnik temizlikler" hep sünni halifelerin emriyle gerçekleştirildi. Osmanlı için "sünniler" üstündü Naziler içinse "almanlar". Aslında Hitlerin "müslüman" olduğuna dairde ciddi iddialar var. Malum islam demek Taliban / IŞİD / Humeyni rejimi demektir ve bütün bu "islami" rejimlerin Nazi Almanyasından pekte bir farkı yoktur. Hitler Osmanlıyı ama özünde "islamı" örnek almıştır. Malum islam "faşizme" en yakın dindir. AKPnin silahlandırdığı "islamcı" örgütler ve "islamı" referans alan IŞİD Suriye ve Irakta bugün ne yapıyorsa Hitlerde Avrupada aynısını yapmıştır. Zaten Türkiyedeki islamcıların fikir babası kumarbaz / sahtekar Necip Fazılda sıkı bir Hitler "hayranıydı"...

  Almanlar Uçmuş - prevultion

  1930'ların Almanyasının Türkiye'deki tek parti diktasını dikkatle izlediğini biliyoruz. Kemalist faşistlerinde her fırsatta Nazi Almanya'sına selam çakmaları 1930-1940'lar Türkiyesinin bir gerçeği... Nazilerden kaçan Romanya yahudilerini taşıyan ve CHP hükümeti tarafından sığınma talepleri geri çevrilen, daha sonra da Ruslar tarafından batırılan Struma gemisindeki facia için dönemin CHP başbakanı Refik Saydam'ın sözlerini hatırlayınız: "Türkiye başkaları tarafından arzu edilmeyen insanlara mekan olamaz" Sırf yakın dostu Nazi Almanyası istemediği için CHP zihniyeti 700 küsur yahudiyi ölüme terketmişti. CHP faşizmi ve Nazi Almanyası arasındaki "muhabbetle" ilgili daha onlarca örnek verilebilir... Ancaaak, Hitler'in yahudilere yaptığı soykırımda Türkleri örnek aldığını söylemek saçmalığın daniskası. Gaz odaları, imha kampları, canlı insanlar üzerindeki tıbbi deneyler Hitler'in şeytanlığıdır, Anadolu'da hiç bir şekilde örneğini bulamazsınız bunların. Biz burdaki cahil cühela Kemalist güruhları alaya alıyoruz ama bunu söyleyen Almanlar da zırvalama konusunda bizim Kemalistlerle yarışır.

  almanya zaten ermeni iddialarının maddi açıdan en büyük destekçisi - nese2010

  Hitler müslümanları camilere doldurup diri diri yakan ermenileri örnek almıştır. 1806dan 1917ye kadar süren osmanlı rus savaşlarında kendi devleti yerine rus ordusuna asker olan Osmanlının ermeni vatandaşları sadece birinci dünya savaşı sürecinde 523000 türk ve kürdü katledip isim isim ruslara raporlamışlar. almanyanın emrine 500000 osmanlı askerini verip galiçyaya ölüme gönderen enver almanların bu tutumuna ne derdi acaba?

  Türk karşıtlığı... Hitler, M. Rozbilen'in kulağına fısıldamış olmalı. - Kuzeyebakış

  Radikal'in her gün "tehcir" üzerinden uydurma ve inandırıcılıktan uzak yazılar yayımlamasındaki amaç ne olabilir? Ayşe Hür'ün objektiflikten uzak zorlamalarına alıştık artık. O bir yana Alman kanalının Türk düşmanlığıyla yaptığı böylesi saçma bir değerlendirmeyi haber olarak sunmaları... Yetmiş küsur yıl sonra yeni yeni değerlendirmeler ortaya çıkıyor, uyduruk anılar, yaşlı bir Ermeni'den duymuştum türünden yeni hikayeler çoğalmaya başladı. Hitler'in Yahudi soykırımıyla tehciri ve tehcirdeki dramatik olayları bir tutmak hangi ahlaka sığar!

  Sadece yorum... - user655961

  Anladığım kadarıyla farklı bir şey yok. Gerçeğin bir tarafından tut, istediğin gibi yorumla. Hitler örnek almış da Yahudilere zorunlu göç talimatı mı vermiş? Yahudiler ile Alman köylüler mi çatışmışlar? Hatta Yahudiler göç ederken Alman halkına saldırmış, buna öfkelenen halk da karşılık mı vermiş? Yani aralarında bir çatışma mı olmuş? Zamanın Almanya'sının Yahudilere savaş açtığı, özel olarak sistemli bir şekilde yok etme gayretine girdiği zaten her daim bilinen bir şeydi. Oysa Ermeniler için aynı durum söz konusu bile olmamıştır. Kanıt olarak sunulan gerçekçi şeyler üstüne konuşmak lazım. Bakıyorsunuz bu acı olaylardan sağ olarak kurtulabilenlerin ifadesine, Ermeni olanın gördüğü zulmü Türk olan da görmüş. Toplu mezar açılıyor, Türklere ait olanla karşılaşılıyor. Acaba kaç Alman vatandaşı Yahudilerce katledilip toplu olarak gömülmüş? Böylesine körü körüne her teze balıklama atlanmamalı. Ermeniler ile bu gibi şeyler tabi ki tartışılır ancak bu kadar da bir milletin sinir uçlarına dokunularak yapılmamalı bu. 1915 yılında gerçekleşen bu acı olayların Hitler'in yaptığıyla kıyaslanabilmesi abesle iştigaldir.

  Ceza - user400931

  Yani Hitler önceleri uluslararası topluluktan ceza almaktan korkuyormuş, sonra Türklerin ceza almadığını görünce korkmamış! Bütün Dünya'yı ele geçirme arzusu olan, neredeyse Avrupa'nın tamamını işgal eden Hitler pek bir korkakmış, öyle anlaşılıyor.

  İttihatçılar kimden örnek aldı peki? - muratcelik123

  İttihatçılar 1912'de balkanlarda "türklere" ne yapılmışsa 1915'te "ermenilere" onu yaptılar. 1912'de Avrupanın desteklediği Yunanistan, Sırbistan ve Bulgaristan 2.5 milyon türkü Anadoluya sürdü bunlardan 1 milyonu yollarda öldü. Ama bugün nedense kimse 1 milyon insanın öldüğü Balkan soykırımından bahsetmiyor? Maalesef Avrupa için türkler hiç bir zaman "insan" sayılmadı. Hala sayıldığından da şüpheliyim. Eğer türkler insan sayılsaydı Avrupa 1912'deki 2.5 milyon insanın temizlendiği yüzbinlercesinin öldürüldüğü "soykırımı"da tanırdı. Ama ne gerek var? Nasıl olsa ölenler türktü / müslümandı. Avrupa "iki yüzlüdür" o yüzden bu işe karışmasın....