Alman silahları PKK'nın eline mi geçti?

Alman silahları PKK'nın eline mi geçti?
Alman silahları PKK'nın eline mi geçti?
Almanya'nın IŞİD'e karşı savaşması amacıyla geçtiğimiz yıl Peşmerge güçlerine gönderdiği silahların PKK'nın eline geçtiği öne sürüldü.

RADİKAL - Süddeutsche gazetesinin Spiegel dergisini referans göstererek verdiği haberde, çok sayıda Alman tanksavar füzesi ve el bombasının PKK 'nın eline geçtiğini öne sürdü. Peşmergeye gönderilen ancak PKK'nın eline geçen silahlar arasında Milan tanksavar füzeleri ve DM51A1 model el bombaları olduğu kaydedildi.

Haberde PKK militanlarının Almanya tarafından gönderilen silah sandıklarını gösterdikleri öne sürülüyor.

Almanya, geçtiğimiz hafta Peşmerge güçlerine yeniden silah ve askeri malzemenin yanı sıra tıbbi malzeme gönderme kararı almıştı.

Süddeutsche gazetesinin Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Almanya Peşmerge güçlerine 500 Milan tipi tanksavar füze ve bu füzeleri fırlatmada kullanılan 30 Milan füze fırlatma sistemi gönderecek.

Bununla birlikte 200 zırh delici bazuka ve buna ait 2400 mühimmat, 4 000 G3 piyade tifeği, 2 milyon mermi, 10 adet makineli tüfek ve 10 bin el bombası daha göndermeye hazırlanıyor.

Almanya'nın söz konusu silahlardan önce 10 zırhlı devriye aracı, Unimog sıhhi araç, ilkyardım malzemeleri ve 6 bin kişilik kışlık askeri kıyafet göndereceği belirtiliyor.

(Ahmet Yıldırım/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/129312712931273

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ONU DA YAPMAM ONU DA İSTEMEM. - m.rozbilen

  IŞİD terör örgütüne karşı savaşılması için Irak Kürdistan bölgesine gönderilen silahları kullanan kürt güçleri Peşmerge, HPG ve YPG'den oluştuğuna göre, Peşmerge PKK'ye "kusura bakmayın siz kuş lastiği kullanın" diyebilir mi? Birlikte savaşan güçlerin ayni silahları kullanmaktan daha tabii ne olabilir? Silahlar PKK'nin eline geçti yaygarası art niyet taşımaktadır. Silahların PKK'nin eline geçmesini istemiyorsanız siz gidin IŞİD'le savaşın. Onu da yapmam onu da istemem demek kurnazlıktan öte kendini gülünç duruma düşürmedir.

  alman sillahlari - pilot748

  almanya mecburi silah verecek pkk ye,cunku kurtlerin savascilari,pkk her zaman silahin onunde oldu ve kurt milletini korumustur,kurtlerin bu ozgurluge giden yolda pkk nin cok rolu olmustur,30 yil turkiye pkk ye bir silah verdimi yok,onun icin fazla konusmaya gerek yok,pkk ye kim silah verirse versin..

  Eline gecmek ne demek ? - necla akkaya

  Birlikte savasiyorlar, Permerge sehir savasi yürütecek tecrübeye sahip degil, sehir iclerinde PKK tek basina savasiyor, o silahlarin PKK'de olmasida gayet normal.