Almanya acı vatan: Bir aile yanarak öldü!

Almanya acı vatan: Bir aile yanarak öldü!
Almanya acı vatan: Bir aile yanarak öldü!
Almanya'nın Stuttgart yakınlarında bulunan Backnang kentindeki Türkiye kökenli bir ailenin evinde dün gece çıkan yangında 7 çocuk ile anneleri öldü.

Stuttgart şehri yakınlarındaki Backnang kasabasında Türkiye kökenli bir ailenin yaşadığı apartmanda dün gece çıkan yangında 7 çocuk ile anneleri öldü.Yangında 40 yaşındaki anne Nazlı Özcan ile ilk eşinden iki çocukları 17 yaşındaki Hatice Oruç ve 14 yaşındaki Yılmaz Oruç, ikinci eşinden Abdülkadir Soykan (8), İzzet Soykan (7), Yasin Soykan (5), Ahmet Soykan (3) ile 6 aylık Murat Soykan yaşamını yitirdi.

Yangın esnasında evde olan 11 yaşındaki İbrahim Soykan, dayısı ve anneannesi ise sağ kurtuldu. Anneanne, dayı ve çocuk balkona kaçmayı başardı ve üçünü itfaiye ekipleri alevler içindeki evin balkonundan kurtardı. Toplam 10 çocuk sahibi anne Nazlı Özcan'ın bir oğlu ise yangın gecesi teyzesinde kaldığı için kurtuldu. Nazlı Özcan'ın bir kızının ise ayrı evde yaşadığı bildirildi.


KUNDAKLAMA İHTİMALİ YOK

Yangın, sabaha karşı saat 4.30'a karşı çıktı. Eski bir deri fabrikası olan, ancak daha sonra konut ve işyerine dönüştürülen binada çıkan yangın Türk ailenin kaldığı evin içinde çıktı. Polis yetkilileri yangının evin içinden çıktığının tespit edildiğini, dışarıdan bir kundaklama izine rastlanmadığını, elektrik arızası gibi teknik bir arızadan ya da evdeki odun sobasından çıkmış olabileceğini belirtti. Polis yetkilileri olay yerinde incelemelerin tüm hızıyla sürdüğünü vurguladı. Olay yerine gelen Backnang Belediye Başkanı Frank Nopper binanın ahşap mimarisine dikkat çekerken, facianın bu nedenle büyüdüğünü söyledi. Stuttgart Başkonsolosu Mustafa Türker Arı da yangın sonrası olay yerine gelerek bilgi aldı.


İNCELEME SÜRÜYOR

Yangın söndürüldükten sonra içeri giren polis yetkilileri ve kurtarma ekipleri, yeniden yangın çıkması üzerine incelemeye ara vermek zorunda kaldı. Son çıkan yangın da söndürüldükten sonra uzmanlar yangın sebebini araştırmak için incelemelere başladı. Polis yetkilileri geç vakte kadar halen cesetlerin çıkarılamadığını, incelemelerin sürdüğünü, bu nedenle ölenlerin duman zehirlenmesinden mi yoksa yanarak mı öldüğünün tespit edilemediğini kaydettiler.  Baden Württeberg Türk Toplumu Başkanı Gökay Sofuoğlu,Türkler’in oturduğu binanın giriş katında Türk - Alman Kültür Derneği'nin bulunduğunu söyledi. Sofuoğlu, binanın eski olduğunu, bu nedenle yangının kısa sürede yayılmış olabileceğini söyledi. (dha)
 

BOZDAĞ: AÇIKLIĞA KAVUŞMALI

 

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Almanya'daki yangının çıkış nedeni, yetkililerin yaptıkları ve yapacakları çalışmaları yakından takip ettiklerini belirterek, Almanya'dan, yangının gerçek nedeninin hiç bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıklığa kavuşturmasını ve kamuoyuna açıklamasını beklediklerini bildirdi. Bozdağ, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da, Almanya'da 7 Türk vatandaşının öldüğü yangınla ilgili duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Almanya Backnang'ta bir evde çıkan yangında 7 kişinin vefatının herkesi üzdüğünü belirten Bozdağ, şu ifadeleri kullandı: "Almanya'daki yangın hadisesinin çıkış nedeni, yetkililerin yaptıkları ve yapacakları çalışmaları yakından takip ediyoruz. Almanya'dan, yangının gerçek nedeninin hiç bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıklığa kavuşturmasını ve kamuoyuna açıklamasını bekliyoruz."  (ajanslar)