Almanya Cumhurbaşkanı 'soykırım' dedi

Almanya Cumhurbaşkanı 'soykırım' dedi
Almanya Cumhurbaşkanı 'soykırım' dedi
Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Berlin Katedrali'nde düzenlenen 1915 Ermeni olaylarını anma etkinliğinde "soykırım" nitelemesinde bulundu.

RADİKAL - Almanya adına resmi düzeyde ilk kez “soykırım" sözünü kullanan Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, bugün  Alman Parlamentosu'nda açıklanması beklenen ortak metinde olduğu gibi “Ermenilerin kaderi, 20'nci yüzyılın korkunç izlerini taşıdığı kitlesel kıyım, etnik temizlik, tehcir ve soykırımlar tarihine örnek teşkil etmektedir" ifadesini kullandı.

“Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermeni halkı bir soykırıma benzer dinamikle kurban düştü" diyen Gauck, yapılan anma ile bugün yaşayanları suçlama gibi bir düşüncenin olmadığını söyledi. Gauck, “Faillerin çocuklarına suç isnat edilemez. Ancak, kurbanların yakınlarının da tarihi olayların tanınmasını bekleme hakkı vardır" dedi.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Ermenilerin ölümünde ülkesinin de sorumluluğuna dikkati çeken Gauck, Almanya'nın sorumluluğunun ya da varsa suçunun tespit edilmesinin kendileri için bir sorumluluk olduğunu söyledi.

Gauck, Hitler'in 1939'da Polanya'yı işgal ederken, “Bugün kim Ermenileri yok edilmesini konuşuyor?" diye sorarak başladığını da hatırlattı.
Türkiye ve Ermenistan arasında bir yakınlaşmanın kendilerini sevindireceğini de kaydeden Gauck, “Kimsenin gerçeklerden korkmasına gerek yok" dedi.


Ahmet YILDIRIM - ALMANYA / DHA