Almanya Dışişleri Bakanı: Gazze'ye abluka kalksın

Almanya Dışişleri Bakanı: Gazze'ye abluka kalksın
Almanya Dışişleri Bakanı: Gazze'ye abluka kalksın
Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier Gazze Şeridi'ne uygulanan ambargonun kaldırılması için uluslararası alanda çaba sergilenmesini istedi.

RADİKAL - Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier Ortadoğu temasları çerçevesinde bugün Filistin'de temaslarda bulundu. Steinmeier Gazze'ye yaptığı ziyarette burada yaşayan 1 milyon 800 bin Filistinli'nin durumunu, "felaket" ve "dayanılmaz" diye nitelendirerek, Gazze Şeridi'ne uygulanan ambargonun kaldırılmasını istedi. Filistin ve İsrail arasında yeni bir savaş çıkabileceği uyarısında bulunan Steinmeier, "Burası barut fıçısı. Alev almamasına dikkat etmeliyiz" dedi.

Steinmeier, Gazze Şeridi'nde yaşam koşullarının sadece sınırın açılması ile iyileşeceğini belirterek, İsrail'in bunun karşılığında güvenlik garantisi alması gerektiğini ifade etti. Almanya Dışişleri Bakanı, İsrail ve Filistin'e, barış görüşmelerine yeniden başlanması öncesinde, Gazze Şeridi'ndeki soruna çözüm bulma çağrısında bulundu. Steinmeier, "İki devletli çözüm görüşmelerine kadar bekleyemeyiz" dedi.

İki Filistinli rahibe 'azize' ilan edildi

HAMAS'LA GÖRÜŞMEDİ

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Gazze Şeridi'nde kontrolü elinde bulunduran Hamas temsilcileri ile görüşmedi. İsrail, Gazze'ye geçişlerde uluslararası alandan politikacılara Hamas'la görüşmeme koşulu koyuyor.

Nakba'nın 67'nci yıldönümü

2008 yılından bu yana Gazze'de üç kez savaş çıktı. Geçen yaz İsrail'le yaşanan savaşta 2 bin 200 kişi öldü, yeniden inşa sürecinde ilerleme sağlanamıyor. Gazze Şeridi, Hamas'ın kontrolü sağladığı 2007 yılından beri İsrail tarafından abluka altında tutuluyor.

Ve Filistin FİFA üyesi

İsrail eski başbakanına hapis cezası