Almanya: Esad'la görüşülebilir

Almanya: Esad'la görüşülebilir
Almanya: Esad'la görüşülebilir
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin 'Eninde sonunda Esad'la görüşmek zorunda kalacağız' sözlerine Alman mevkidaşı Frank Walter Steinmeier'dan destek geldi. Alman Bakan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'la görüşülebileceğini söyledi.

RADİKAL - Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, gerekirse Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile konuşulabileceğini söyledi. Süddeutsche Zeitung'a konuşan Steinmeier, Esad'la diplomatik görüşmelere açık olunması gerektiğini belirtti.

Steinmeier, "Şiddete son vermenin yolu, müzakereler yoluyla siyasi bir çözümden geçiyor. Bu gerekirse Esad rejimi ile görüşmeleri de kapsıyor" ifadelerini kullandı.

Esad'tan Kerry'ye yanıt

DİPLOMATİK ÇÖZÜM ARAYIŞINA DESTEK

Gazetenin haberinde, Alman Dışişleri Bakanlığı'nın bugüne kadar uygulanan politikaların sonuç vermediği gerekçesiyle, BM Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın diplomatik çözüm arayışlarını desteklemenin en doğru yol olacağını savunduğu aktarılıyor. Alman Dışişlerine göre, askeri çıkmazdan kurtulmanın ve yeni bir siyasi hareket oluşturmanın yolu, sadece "Esad üzerinde diplomatik baskı ve ciddi müzakereler yürütmekten" geçiyor. (Ahmet Yıldırım/ DHA) 

ABD Dışişleri Bakanı Kerry: Esad'la konuşmak zorundayız

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden Esad açıklaması

Psaki'den Esad açıklaması: Onun için Suriye'de gelecek yok

Fransa ve İngiltere: Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri yok

Harf'ten Kerry'nin açıklamasına düzeltme