Almanya hükümetinden önemli 1915 açıklaması

Almanya hükümetinden önemli 1915 açıklaması
Almanya hükümetinden önemli 1915 açıklaması
Alman hükümeti, 1915 olaylarıyla ilgili yapılan araştırmaların sonuçlarının değerlendirilmesinin bilim insanlarına bırakılması gerektiği yönünde görüş belirtti.

RADİKAL- Sol Parti 'nin Federal Meclis'te verdiği soru önergesini cevaplayan Alman hükümeti, "1915 ve 1916 yıllarındaki olaylarla ilgili araştırmalara hizmet eden tüm girişimleri memnuniyetle karşıladığını" bildirdi.

"Bu araştırma sonuçlarının değerlendirilmesinin bilim insanlarına bırakılması lazım" ifadesi kullanılan yanıtta, "1915-1916 yıllarındaki katliam ve tehcirle ilgili çalışmaların evvela ilgili ülkeler Türkiye ve Ermenistan'ın konusu" olduğu kaydedildi.

Bu bağlamda ikili ilişkilerin normalleşmesi konusunda her iki tarafın attığı cesaretli adımlardan dolayı saygı duyulduğu belirtilirken, Alman hükümetinin yapılan görüşmelerde sürekli olarak iki tarafı da "tarihçiler komisyonu kurmayı da kapsayan yakınlaşma sürecini ısrarla sürdürmesi yönünde cesaretlendirdiği" ifade edildi.

Soru önergesine verilen yanıtta, Alman hükümetinin 24 Nisan 2015 tarihinde bir anma programı yapma yönünde şimdilik herhangi bir planlaması olmadığına işaret edildi. Ayrıca, Almanya 'daki Ermeni kuruluşlarının 2015 yılında yapacakları anma etkinlikleri konusunda hükümeti bilgilendirdikleri, Alman hükümetinin temsilcilerinin katılmasını istedikleri bilgisi verildi. Hükümetin bu etkinliklere katılma olanaklarını değerlendirdiği kaydedildi.

Alman Tagesspiegel gazetesi, hükümetin soru önergesine verdiği yanıtta 1915 olaylarıyla ilgili "soykırım" kelimesini kullanmamasına dikkati çekti. (AA)


  ETİKETLER:

  Almanya

  ,

  Ermenistan

  ,

  Türkiye

  ,

  Parti

  ,

  Bilim

  ,

  hizmet

  ,

  2015

  http://www.radikal.com.tr/127950412795041

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  1915 - anarshit

  1915 ne kadar uğursuz bir seneymiş. Türk ya da Kürt isen Çanakkale'de şehit olmak kader. Ermeni isen tehcir yolculuğunun sonunda(Kürt) (Malesef) Hamidiye tugayları tarafından katledilmek. Bunların tek sorumlusu Kapitalizm. Ve. Gezegendeki en güçlü ekonomik ve sosyal sistem. Ve yine ve. İnsan denen yaratığın genleri için en ideal sistem............Fakat .....Sanırım....Anarşizm yolda........Ulus devletlerin çökeceğinden bahsediliyor........Tam 100 yıl geçmiş aradan...... E, ne diyelim? Hadi hayırlısı.