Almanya: Savaş tazminatı talebi aptalca

Almanya: Savaş tazminatı talebi aptalca
Almanya: Savaş tazminatı talebi aptalca
Yunanistan'ın savaş tazminatı talebine Almanya'dan bir kez daha yanıt geldi. Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, talebi 'aptalca' sözleriyle niteledi.

RADİKAL - Yunanistan'ın İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali nedeniyle Almanya ’dan tazminat talep etmesine Berlin'den yanıt geldi. Tartışmaları anlamsız bulduğunu belirten Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, Yunanistan’ın talebi için, "Ben doğrusu aptalca buluyorum" ifadesini kullandı.

Yunanistan’ın borçları ile savaş tazminatı talebinin birbirinden farklı iki konu olduğunu belirten Gabriel, tartımalar için, "Bu Yunanistan’ın durumunu bir milimetre bile ilerletmez" diye konuştu.

ALMANYA AÇISINDAN KAPANMIŞ KONU

Süddeutsche Zeitung gazetesinin internet sayfasında bildirdiğine göre, Dışişleri kaynakları açısından savaş tazminatı konusu Almanya açısından hem hukuki hem de politik açıdan kapanmış bir konu.

Yunanistan Maliye Bakan Yardımcısı Dimitris Mardas, parlamentoda yaptığı konuşmada, Yunanistan’ın Almanya’dan istediği savaş tazminatının 278.7 milyar euro olduğunu açıklamıştı. (DHA)