Almanya Schröder ve Putin 'samimiyetini' tartışıyor

Almanya Schröder ve Putin 'samimiyetini' tartışıyor
Almanya Schröder ve Putin 'samimiyetini' tartışıyor

Eski Almanya başbakanı Gerhard Schröder’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile doğum gününü kutlaması, Almanya’da tartışma konusu oldu. 1998 – 2005 arasında Almanya’nın 7. Başbakanı olarak görev yapan Schröder, 7 Nisan’da 70 yaşına girmişti.
Alman Basın Ajansı’nın (dpa) haberine göre, Schröder’i doğum gününde kutlamaya imkân bulamayan Rusya lideri Putin, St. Petersburg’da Kuzey Akım Şirketi’nin düzenlediği bir resepsiyona katıldı.
Schröder, Kuzey Akım’ın direktörlüğünü yapıyor. Resepsiyonda Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller’in de hazır bulunduğu belirtildi.
Schröder, Putin’i resepsiyonun düzenlendiği Yusupov Sarayı’nın önünde bekledi. İkilinin sarayın önünde kucaklaşırken çekilen fotoğrafı Almanya’da tartışma yarattı.
Zira Ukrayna krizi Rusya ile Almanya arasında gergin bir havaya neden oldu. Almanya, Rusya’ya uygulanan yaptırımları destekliyor.
Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından kaçırılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcileri arasında Alman askerlerin de bulunması iki ülke arasındaki diplomatik gerilimi artırdı.

Putin ile Schröder’in kucaklaştığını gösteren fotoğraflar yayınlayan Alman basını, Alman hükümetinin insan hakları sorumlusu Christoph Straesser ise Schröder’in Putin ile özellikle bu dönemde bir araya gelmesini provokasyon olarak niteleyerek, “Rusya’da insan haklarının gözetilmesi için ve Putin’in agresif dış politikasına karşı mücadele edenlere bu kucaklaşma alaycı gelmiştir” ifadesini kullandı.

'SCHRÖDER BALO SALONUNDA ŞAMPANYA VE HAVYAR İLE KUTLAMA YAPIYOR, GENÇLERİMİZ SU VE EKMEKLE ZİNDANDA ACI ÇEKİYOR'

Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Sekreteri Andreas Scheuer de Bild gazetesine yaptığı açıklamada, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) heyetinde yer alan Alman vatandaşlarının Ukrayna’da Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından rehin alındığını, Schröder’in ise Putin ile doğum gününü kutladığını belirterek, “Schröder balo salonunda şampanya ve havyar ile kutlama yapıyor, gençlerimiz su ve ekmekle zindanda acı çekiyor” dedi.
Scheuer, özellikle eski bir başbakan olarak Schröder’in barış ve özgürlük konusunda büyük sorumluluğu bulunması gerektiğini kaydetti.
Yeşiller Partisi Alman Meclisi Grubu Eşbaşkanı Katrin Göring-Eckart de Schröder’in Ukrayna krizinde Alman hükümetinin inandırıcılığını baltaladığını savunarak, Schröder’in, krizin yatışması için Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in zorlu çabalarını engellediğini ileri sürdü.
Sosyal Demokrat Parti Alman Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Rolf Mützenich, Gerhard Schröder’in kamu görevi üstelenmediğini belirterek, “Kimin onun 70. yaş gününü kutladığını da değerlendirmem gerekmiyor” dedi.
Öte yandan, Putin ile Schröder’in kucaklaştığını gösteren fotoğraflar yayınlayan Alman basınındaki haberlerde, Schröder’in eleştirilmesi dikkat çekti. (DW Türkçe-AA)