Almanya Selefiler'e karşı harekete geçti

Almanya Selefiler'e karşı harekete geçti
Almanya Selefiler'e karşı harekete geçti

Fotoğraf: DAPD

Alman polisi ülkede etkisini arttıran şiddet yanlısı Selefiler'e karşı harekete geçti. Binlerce polisin katıldığı operasyonlarda, Selefiler'in evlerinde arama yapıldı, dernekleri kapatıldı ve haklarında soruşturma başlatıldı.

Gazeteport’ta Maik Baumgartner ve Deniz Esen imzasıyla yer alan habere göre, Alman Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich (Hıristiyan Birlik Partisi) Almanya’da bulunan şiddet yanlısı Selefiler’e karşı önlemler alıyor. Geçen Perşembe günü Friedrich’in Bakanlığı “Millatu İbrahim“ adlı derneği yasakladı ve “DawaFFM“ ve “Die wahre Religion“ (Gerçek din) grupları hakkında soruşturma başlattı.

Friedrich’in açıklamalarına göre “Millatu Ibrahim" adlı dernek, "Müslümanlar’ı anayasal düzene karşı aktif savaşa" davet ettiği için bu yasak getirildi. Yasaklamaların yanı sıra yedi eyalette yaklaşık 850 polis memurunun katıldığı baskınlar düzenlendi. Baskınlar sırasında polis memurları belgelere, bilgisayarlara, medya depolama araçlarına ve cep telefonlarına el koydu.

Paralel olarak 100 yabancı internet sağlayıcısından bu tür grupların internet sitelerini kapatmaları talep edildi. Kısa zaman içinde radikal Selefiler baskınlara yanıt verdi. Şu an Mısır’da ikamet etmekte olan “Millatu Ibrahim“ grubunun kurucusu yaptığı açıklamada demokrasiyi “domuz dışkısından” daha kirli “pislik“ olarak değerlendirerek ona karşı “savaşmaya“ devam edeceklerini kaydetti.

RAPÇI, BOKSÖR, İSLAMCI
Selefiler kendilerini İslamın "özüne“ yani örf ve adetleriyle 7. yüzyıl dönemine dönüşü savunuyorlar ve o zamandan bu yana modern ve teknolojik gelişmeleri dikkate almadan doğrudan Kuran ve Sünneti temel alıyorlar. Günümüz Selefiliğini kabaca siyasi ve cihatçı Selefilik olarak ikiye ayırmak mümkün. İkisinin ortak noktası dünyevi yaşamın reddedilmesi.

Selefilere göre Müslüman olmayan herkes cehenneme gidecek, Müslümanlar ise er geç Allahın yanında cennette yer bulacak. Siyasi Selefiler internetteki yoğun mevcudiyetleri ile bir etki alanı oluşturmayı amaçlıyorlar, zengin bir multimedya kullanımıyla hazırlanmış internet sayfalarıyla özellikle gençlere hitap etmeyi hedefliyorlar, Selefi hatiplerin konuşmaları, yazıları ve video kayıtları internette sunularak forumlar ve chatlerde paylaşılıyor ve tartışılıyor. Cihatçı Selefiler ise cihat amaçlı çalışıyor ve gerektiğinde şiddeti bir hak olarak görüyor.

Emniyet yetkililerinin tahminine göre, Almanya’da yaklaşık 4000 Selefi yaşıyor. İslam uzmanı Claudia Dantschke, Selefiler’in arasında yüzlerce şiddet yanlısı bulunduğunu açıkladı. Federal Anayasayı Koruma Dairesi cihat taraftarı Selefiler’in idelojik olarak “El-Kaide“ ve bu tür örgütlere benzer uluslararası gruplara yakın olduklarını tespit etti. Son üç senedir Selefi ortamında bulunan şahısların Afganistan ve Pakistan’a seyahat ettikleri kaydedildi. Bu kişilerin “terör eğitimi” aldıkları öne sürülüyor. Aylardır radikal Selefiler sayısız şehirde binlerce Almanca Kur’an-ı Kerim nüshası dağıttı. Bu eylemlerin sorumlusu vaiz İbrahim Ebu Naci öncülüğündeki “Die wahre Religion“ (Gerçek din) adlı grup. Ebu Naci Kur’an-ı Kerim dağıtımında anahtar kişi olarak görülüyor.

Selefilik’in Almanya’daki aşırı yandaşlarının geniş çapta çalışmaları var. Camilere, derneklere ve maddi destekçilere sahipler. Özellikle büyük bir kitleye propaganda ve videolarını sundukları internette yoğun faaliyet göstermekteler. Yeni eleman kazanma adına, güvenilir ve gençler tarafından örnek alınacak genç erkekleri tercih ediyorlar. Onlardan birisi eski gangster rapçı Deso Dogg. Şu an Ebu Malik olarak ilahiler (dini müzik) ile uğraşan Deso Dogg, psikolojik çöküş ve uyuşturucu madde bağımlılığından sonra şiddet yandaşı Selefiler’in yanında huzuru bulmuş bir isim.

“Die wahre Religion“ (Gerçek din) derneğinin İbrahim Ebu Naci’nin yanı sıra en tanınmış üyesi dinini değiştirmiş olan ve Ebu Hamza adıyla tanınan Pierre Vogel. Eski boksör olan Vogel kendi yapmış olduğu açıklamalara göre 2001 senesinde dinini değiştirmiş ve zaman geçtikçe din değiştirenlerin arasında en önemli insanlardan biri olmayı başarmış. Sayısız videoda boy gösteren Vogel dini konular hakkında konuşuyor, dinini değiştirmiş olanları tanıtıyor ve açıklamalarda bulunuyor.

İSLAM DÜŞMANI PROVOKATÖRLER
Selefi vaizlerin ve kışkırtıcıların hangi boyutlarda etkileme gücü olduğu geçen haftalarda Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde belli oldu. 13 Mayıs'ta yapılan eyalet parlamentosu seçimlerinden birkaç gün önce iki şehirde Selefiler ve polis arasında şiddetli çatışmalar meydana geldi. Solingen’de taş atma ve doğrudan çatışma nedeni ile 3 memur yaralanıp 30 Selefi tutuklanırken, birkaç gün sonra Bonn’da ortalık tamamen kızıştı. Olayın bilançosu: 29 yaralı polis memuru ve 100 den fazla tutuklu Selefi. Polis memurlarının arasında bıçak darbeleri yüzünden hastanede tedavi görmek zorunda olan iki ağır yaralı da bulunuyor. Tutuklanan zanlı son senelerde gittikçe radikalleşen Türk uyruklu genç bir erkek.

Polisle olan çatışma, 2007 senesinde kurulan “Pro-NRW“ adlı İslam düşmanı ve popülist sağ partinin seçim kampanyası eylemlerine karşı bir tepkiydi. Parti üyeleri, seçim öncesinde 20’den fazla caminin önünde protesto eylemleri düzenledi ve konuşmalar yaptı. Bu eylemler sırasında, Danimarkalı ressam Kurt Westergaard’a ait olan Peygamber Muhammed’in karikatürleri gösterildi. 2006 yılında karikatürler ilk defa Danimarka’da bir gazetede basıldığında, bu duruma tepki gösteren protestocular, Müslüman ülkelerde Danimarka Büyükelçilikleri’nin önünde gösteriler yapmışlardı.

İslam düşmanı “Pro-NRW” Partisi, tahrik edici bir şekilde, İslamı eleştirici bir karikatür yarışması gerçekleştirmek üzere çağrı yaptı ve en cesur eserin 1000 Avro değerinde “Kurt Westergaard Onur Ödülü” ile mükafatlandıracağı açıklandı. Yerel çatışmalar başladığından bu yana, “Pro-NRW“ Partisi, cihatçı ve İslami internet platformlarında sürekli gündemde.

Mayıs ayının ortasında, Afganistan Pakistan sınırında aktif olan militan İslamcı “Özbekistan İslami Hareketi” (IBU), internet ortamında “Pro-NRW’ye Ölüm” adlı sesli bir mesaj yayınladı. Bu mesajda, Almanya uyruklu cihatçı Yassin Chouka (diğer adıyla Ebu Ibrahim Al-Almani) “Pro-NRW” üyelerini öldürmeyi öngörüyor ve öldürme yöntemleri hakkında ipucu veriyor. Chouka, “Pro-NRW” protestocularının Muhammed karikatürleri ile resimlerini bastıkları için gazetecilerin de öldürülmesini talep ediyor.

Gazeteport’ta mevcut olan Federal Kriminal Dairesi’nin konuyla ilgili gizli kayıtlı değerlendirmesinde; “İslam konulu karikatür yarışması ile birlikte camii turunun (20 cami önünde yapılan eylemler; yazarın notu) Müslüman vatandaşları ve özellikle Selefi toplumu tahrik etmeye uygun olduğu bildiriliyor." Yetkililer, "İslamcı kesimin özel olarak" Pro-NRW“ eylemcilerinin hakkında kişisel bilgi topladıklarına” ancak “yakın zamanda somut bir suç planlaması olmadığına” dikkat çekiyorlar.

SINIRDIŞI ETME YERİNE ÖNLEME
Ünlü sağ popülist provokatörlerin yanı sıra burjuva partilerin politikacıları da radikal çözümler talep ediyor. Onlardan biri Hans-Jürgen Irmer. Hristiyan Demokratik Parti (CDU) Hessen fraksiyon Başkan Yardımcısı, her şiddet uygulayan Selefinin sınırdışı edilmesini istiyor. Bu, gittikçe hızlı bir biçimde artmakta olan bir strateji. En son tehdit videosu ile silahlı savaşa çağrı yaptığı öne sürülen Türk uyruklu bir Selefi için Mayıs sonunda sınırdışı edilme kararı çıkartıldı.

Almanya’nın ünlü İslam uzmanlarından Claudia Dantschke, Protestan Haber Merkezi’ne yaptığı açıklamada, sınırdışı edilmeyi yanlış bir işaret olarak gördüğünü söyledi. Dantschke, bu uygulama yüzünden bu radikallerin Solingen ve Bonn’da polislere karşı saldırılardan sonra kendilerini izole etmelerine rağmen hayranlarının artacağını belirtti ve “Şimdi toptan sınırdışı edilmeler ve yasaklar istenilirse, bu tür grupların birbirine bağlılığı artacaktır“ dedi. Radikal Selefiliğin yurt dışından ithal edilen bir problem olmadığının altını çizen Dantschke, bu konuda gençlerin duyarlı hale getirilmesi ve cami cemaatlerinin demokratik yerel ağların bir parçası olması gerektiğini ifade etti.

Duisburg’lu polis komiserin olayı da geçen iki aydır heyecana yol açtı. Ali K. adlı memur hakkında soruşturma açıldı. Soruşturma devam ederken polis komiseri görevden uzaklaştırıldı. Ali K., Ocak ile Mart arasında özel kişi olarak Selefiler tarafından kurulan birkaç bilgilendirme standının açılması için gerekli başvuruyu yaptı. Bu standlarda “gerçek din” tarafından kısmen bedava Kur’an ve bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

Gazeteport’ta mevcut olan ve yetkili polis merkezi tarafından hazırlanan bir yazıda, Ali K.’ya karşı suçlamalar detaylı bir şekilde listeleniyor. Bilgilendirme standlarında yapılan gizli soruşturma esnasında, kendisini Selefi fikirlere ilgi duyan bir şahıs olarak tanıtan polis memuru ile konuşan Ali K., Pierre Vogel’i tanıdığını ve Kur’anları İbrahim Ebu Naci’den teslim aldığını itiraf etmiş.

Şu ana kadar ne Ali K. ne de avukatı suçlamalar hakkında bir açıklama yapmadı. Polislerden alınan bilgiye göre Ali K.’nın, birkaç ay Eyalet Anayasayı Koruma Dairesi’nin gözlem birimi için çalıştığı öne sürülüyor. Bu görev sırasında Ali K.’nın İslamcıların takibini de üstlenme ve gizli belgelere ulaşma imkanı olması muhtemel. Kuzey Ren Vestfalya’daki sorumlu İçişleri Bakanlığı kapsamlı bir soruşturma başlattığını ve neticeye göre karar alınacağını açıkladı. İslamcı internet sitelerinde de Ali K. dosyası işleniyor ve bu olay kendi propagandaları için kullanılıyor. Almanya’da bir Müslüman’ın görevden uzaklaştırma kararı farklı noktalara çekilmeye çalışılarak, Ali K.’ tek suçunun İslam dinine mensup olması olduğu belirtiliyor.

TARTIŞMALAR SÜRÜYOR
Şiddetin, fundamentalizmin, ırkçılığın ve ayrımcılığın açık toplumda yeri yok. Radikal Selefiler’e karşı resmi daireler ve sivil toplum aynı biçimde mücadele etmeli. Sadece devlete değil camilere ve İslam derneklerine de iş düşüyor. Tüm demokrasi karşıtı Selefiler hakkındaki eleştirilere rağmen, İslam düşmanlarının da göz ardı edilmemesi gerekir ve ülkede artan Müslüman düşmanı atmosferine aynı sertlikle cevap verilmelidir. “Pro-NRW“ gibi küçük ayrımcı partiler kasıtlı olarak kışkırtıyor ve dini hisleri ihlal ediyor. Devamlı olarak İslam’ı terör ve hoşgörüsüzlük ile bağdaştırmak isteyen sağ popülist aktörler, toplumu bölmeye çalışıyor ve onlar da radikal Selefiler kadar hoşgörülü ve barış içinde bir yaşamı tehdit ediyor.

Tartışmaların yakın zamanda sona ermesi beklenmemekte. Pierre Vogel ve 300 taraftarı Haziran ayının ikinci hafta sonunda kamuya açık bir toplantı düzenledi. Gelecek hafta sonu ise sağ popülistler "İslam Yerine Özgürlük/ Elveda Selefiler" mottosu ile bir protesto eylemi gerçekleştirecekler. (Gazeteport)