Almanya sığınmacılar için kayıt merkezi kuruyor

Almanya sığınmacılar için kayıt merkezi kuruyor
Almanya sığınmacılar için kayıt merkezi kuruyor
Almanya'da hükümet ortakları haftalardır süren tartışmaların ardından sığınmacılara yönelik politikalar konusunda anlaştı. Alınan karara göre, sığınmacıların Almanya'ya girişleri daha sıkı kontrol edilecek, iltica şansı bulunmayanlar sığınmacılar ise 3 hafta içerisinde geri gönderilecek.

Almanya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik partisi Genel Başkanı Angela Merkel, Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Sigmar Gabriel ve Hristiyan Sosyal Birlik partisi Genel Başkanı Horst Seehofer’in üzerinde anlaştığı iltica paketi temelde iltica başvurularını hızlandırmayı ve Almanya’ya girişleri daha sıkı kontrol etmeyi amaçlıyor. İltica paketi kapsamında sığınmacılar için kayıt merkezleri kurulması, sığınmacıların kaldıkları bölgelerin dışına çıkmalarının engellenmesi, uyum kursları ve dil kurslarına katılım payı ödemeleri gibi bir dizi önlemler yer alıyor.

KARARLAR ÜÇ HAFTA İÇİNDE SONUÇLANDIRILACAK

Almanya’ya gelen sığınmacıların kayıt işlemlerinin hızlandırılması alınan önemlerin başında bulunuyor. Bu kapsamda, özellikle Balkan ülkelerinden gelen ve Almanya’da kalma şansı bulunmayan sığınmacılar, geçerli evrakları olmayanlar ve daha önce başvurusu reddedilenler, Almanya çapında kurulacak 3 ya da 5 adet kayıt merkezlerine yerleştirilecek. Sığınmacıların başvuruları ve tüm işlemleri burada tamamlanacak. İltica şansı olmayanların durumu bir haftada karara bağlanacak. Eğer temyize gidilirse, en geç iki hafta içerisinde sonuçlandırılacak. Prosedür sonunda sığınma hakkı reddedilenler bu merkezden sınır dışı edilecekler.

SEYAHAT SINIRLAMASI GETİRİLECEK

Kurulacak kayıt merkezlerine yerleştirilenlere seyahat sınırlaması getiriliyor. Sığınmacılar, bulundukları kayıt merkezinin sorumlu olduğu sınırların dışına çıkamayacak. Sınırlamaya uymayanların yardımı kesilecek. İhlalin tekrarlanması durumunda ise doğrudan sınır dışı edilecek.

HERKESE AYNI KİMLİK VERİLECEK

Önlemler kapsamında mülteciler ve iltica talebinde bulunanlar için tek tip kimlik verilerek, karışıklığın giderilmesi de yer alıyor. Ancak verilecek kimlikle sunulan hizmetlerden yararlanmak mümkün olacak. Ayrıca, sosyal yardım alan mültecilerin uyum kursları ve dil kurslarına katkı payı ödemeleri de alınan önlemler arasında bulunuyor. (Yeni Şafak)